OBSH-ja rekomandon vazhdimin e imunizimit me vaksinën AstraZeneca

Ekspertët e sigurisë së vaksinave dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) po planifikojnë të takohen më 16 mars për të diskutuar lidhur me vaksinën e AstraZeneca-s kundër COVID-19. Shumë vende e kanë ndaluar përdorimin e saj për shkak të shqetësimeve që lidhen me mpiksjen e gjakut.
OBSH-ja thotë se nuk ka prova për një lidhje midis vaksinës dhe mpiksjes së gjakut dhe ajo duhet të vazhdojë të përdoret.

“Ne nuk duam qĂ« njerĂ«zit tĂ« kenĂ« panik. PĂ«r momentin ne do tĂ« rekomandonim qĂ« vendet tĂ« vazhdojnĂ« vaksinimin me AstraZeneca”, tha shefja pĂ«r shkencĂ« e OBSH-sĂ« Soumya Suaminathan.

Franca, Gjermania dhe Italia ndaluan përdorimin e vaksinës së Astrazeneca-s më 15 mars. Atyre iu bashkuan edhe Portugalia, Spanja, Letonia dhe Sllovenia. Edhe një sërë vendesh tjera evropiane dhe gjetkë në botë kanë pezulluar përdorimin e saj.

AstraZeneca ka thĂ«nĂ« se ka rishikuar me kujdes tĂ« dhĂ«nat pĂ«r 17 milionĂ« njerĂ«z qĂ« kanĂ« marrĂ« kĂ«tĂ« vaksinĂ« nĂ« EvropĂ«. Nga ta, ka thĂ«nĂ« AstraZeneca, 37 njerĂ«z kanĂ« pasur probleme me mpiksje gjaku. Sipas saj, “nuk ka prova tĂ« rrezikut nĂ« rritje” pĂ«r mpiksje gjaku nĂ« ndonjĂ« grupmoshĂ« apo gjini.

Agjencia Evropiane e Barnave ka thĂ«nĂ« se nuk ka “asnjĂ« tregues se vaksinimi i ka shkaktuar kĂ«to rrethana”. Rregullatori i Bashkimit Evropian ka thĂ«nĂ« se numri i raporteve pĂ«r mpiksje gjaku te njerĂ«zit e vaksinuar me AstraZeneca, nuk Ă«shtĂ« mĂ« i lartĂ« se tek ata qĂ« nuk janĂ« vaksinuar.

BE-ja ka miratuar vaksinat nga Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson & Johnson dhe po monitoron të tjerat, përfshirë vaksinën Sputnik V të Rusisë.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *