OBSH: Monitoroni nënvariantin e ri të COVID! Po rritet numri i të infektuarve

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shpallur së fundmi një nënvariant të ri të COVID të quajtur EG.5, të quajtur jozyrtarisht Eris, një variant shqetësues.

OBSH u ka kërkuar vendeve që t’i kushtojnë vëmendje në një kohë kur numri i të infektuarve në botë po rritet.

OBSH deklaroi se nënvarianti EG.5 nuk përbën një kërcënim të madh për shëndetin publik dhe se nuk ka asnjë provë që shkakton forma më të rënda të sëmundjes në krahasim me virozat e tjera që qarkullojnë aktualisht.

Simptomat e llojit të ri përfshijnë:

-Ethe
-Kollë e vazhdueshme
-Ndryshimi në sensin e shijes dhe/ose erës
-Lodhja
-Rrjedhje nga hunda
-Dhimbje të fytit

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts