OBSH: Omicron dyfishon infektimet për tre ditë

11:38 19/12/2021

Ende nuk dihet sa efektive janë vaksinat kundër llojit të ri të Covid-19

Omicron është raportuar në 89 vende dhe numri i rasteve po dyfishohet deri në tre ditë në zonat ku ka transmetim të virusit  thotë OBSH.

Mbetet e paqartë nëse rritja e shpejtë e rasteve të Omicron është për shkak se varianti shmang imunitetin ekzistues, është në thelb më i transmetueshëm se variantet e mëparshme, ose një kombinim i të dyjave.

“Duhen më shumë të dhëna për të kuptuar profilin e ashpërsisë së Omicron”, shton OBSH. Pyetje të tjera kryesore rreth Omicron mbeten pa përgjigje, duke përfshirë sa efektive mund të jetë secila prej vaksinave ekzistuese kundër COVID-19 kundër tij.

Kombet në të gjithë Evropën po lëvizin për të rivendosur masa më të ashpra për të frenuar një valë të re infektimesh të shkaktuara nga Omicron, duke shkaktuar protesta nga Parisi në Barcelonë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *