OBSH riemëron variantet e koronavirusit me shkronja greke, nga Alfa tek Delta, ja emrat e rinj

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të hënën se ka vendosur një sistem të ri për emërimin e varianteve të koronavirusit. Tani e tutje, OBSH-ja tha se do të përdorë shkronjat greke.

Varianti britanik, për shembull, është etiketuar si Alfa, ai i Afrikës së Jugut si Beta dhe varianti indian si Delta.

NĂ« fillim tĂ« kĂ«tij muaji, Qeveria e IndisĂ« e kritikoi emĂ«rtimin e variantit B.1.617.2 – tĂ« zbuluar pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« Indi, tetorin e kaluar – si “variant indian”, ndonĂ«se OBSH-ja nuk e ka etiketuar kurrĂ« zyrtarisht si tĂ« tillĂ«.

“AsnjĂ« vend nuk duhet tĂ« stigmatizohet pĂ«r zbulimin dhe raportimin e varianteve”, tha Maria Van Kerkhove, epidemiologe nĂ« OBSH.

Ajo bĂ«ri thirrje pĂ«r njĂ« “mbikĂ«qyrje tĂ« fuqishme” tĂ« varianteve dhe pĂ«r ndarjen e tĂ« dhĂ«nave shkencore, qĂ« do tĂ« ndihmonin nĂ« ndalimin e pĂ«rhapjes sĂ« koronavirusit.

Shkronjat greke do t’u referohen edhe varianteve shqetĂ«suese, edhe varianteve tĂ« interesit. NjĂ« listĂ« e plotĂ« e emrave Ă«shtĂ« publikuar tashmĂ« nĂ« faqen e internetit tĂ« OBSH-sĂ«.

Van Kerkhove tha se shkronjat greke nuk do t’i zĂ«vendĂ«sojnĂ« emrat ekzistues shkencorĂ«. NĂ«se zyrtarisht identifikohen mĂ« shumĂ« se 24 variante, shkronjat greke mbarojnĂ« dhe OBSH-ja do tĂ« shpallĂ« njĂ« program tĂ« ri tĂ« emĂ«rtimit, tha Van Kerkhove.

Variantet
Variantet

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *