OBSH: Rreth 27 për qind e punonjësve shëndetësorë afrikanë janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Vetëm rreth 27 përqind e punonjësve shëndetësorë në Afrikë janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

“Shumica e punonjësve shëndetësorë të Afrikës ende nuk po marrin vaksina dhe mbeten të ekspozuar rrezikshëm ndaj infeksionit të rëndë COVID-19,” tha Matshidiso Moeti, Drejtor Rajonal i OBSH-së për Afrikën.

Mungesa e punonjësve shëndetësorë në Afrikë është akute dhe e thellë, pasi 16 vende në rajon kanë më pak se një punonjës shëndetësor për 1000 banorë, tha zyra Rajonale e OBSH-së për Afrikën.

Deri më sot, më shumë se 227 milionë doza vaksinash janë administruar në Afrikë. Në 39 vende që dhanë të dhëna, rreth 3.9 milionë doza u janë dhënë punonjësve shëndetësorë.

“Me një rritje të re të rasteve në Afrikë pas sezonit festiv të fundvitit, vendet duhet urgjentisht të përshpejtojnë përhapjen e vaksinave për punonjësit e kujdesit shëndetësor,” tha Moeti.

Që nga pasditja e së enjtes, numri i rasteve të konfirmuara të COVID-19 në Afrikë kishte arritur në 8,614,525, me 222,254 vdekje dhe 8,060,459 shërime, sipas Qendrave Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com