OBSH: Rreth 99% e të infektuarve me Covid janë me variantin Delta

09:29 22/09/2021

Varianti “Delta” i koronavirusit ia ka kaluar të gjitha varianteve të tjera të Covid, bën me dije Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Më pak se 1% ka mbetur aktualisht në qarkullim nga variantet Alfa, Beta dhe Gama. Është vërtet Delta që dominon në të gjithë botën“, tha Maria Van Kerkhove, drejtuese teknike për Covid-19 në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Sipas zonjës Van Kerkhove, varianti delta është aq i transmetueshëm sa që ka zëvendësuar variantet e tjera që qarkullojnë në të gjithë botën.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *