OBSH thirrje për dhurim vaksinash

19:46 27/03/2021

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të dhurojë vaksina të COVID-19 për vendet me të ardhura më të ulëta, duke përmendur nevojën urgjente për 10 milionë doza për një program të shpërndarjes së vaksinave të mbështetur nga OBSH-ja.

“COVAX Ă«shtĂ« gati tĂ« shpĂ«rndajĂ«, por ne nuk mund tĂ« shpĂ«rndajmĂ« vaksina qĂ« nuk i kemi”, tha Drejtori i PĂ«rgjithshĂ«m i OBSH-sĂ« Tedros Adhanom Ghebreyesus nĂ« njĂ« konferencĂ« virtuale shtypi nga Gjeneva.

COVAX, nisma për qasje globale ndaj vaksinës COVID-19, synon të sigurojë shpërndarje të barabartë të vaksinës në të gjithë botën, në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

“MarrĂ«veshjet bilaterale, ndalimet e eksportit dhe nacionalizmi i vaksinave kanĂ« shkaktuar shtrembĂ«rime nĂ« treg me pabarazi tĂ« mĂ«dha mes kĂ«rkesĂ«s dhe ofertĂ«s. DhjetĂ« milionĂ« doza nuk janĂ« shumĂ« dhe nuk janĂ« as tĂ« mjaftueshme”, tha Tedros.

Thirrja e tij vjen pasi India, një furnizues kryesor i programit të ndarjes së vaksinave COVAX, tha se po i jepte përparësi nevojave lokale.

Drejtori i OBSH-sĂ« tha se masa e IndisĂ« ishte “e kuptueshme” duke pasur parasysh numrin nĂ« rritje tĂ« infeksioneve atje. Ai tha se bisedimet ishin nĂ« proces me IndinĂ« pĂ«r tĂ« gjetur njĂ« ekuilibĂ«r midis nevojave lokale dhe atyre ndĂ«rkombĂ«tare.

India bëri me dije të premten se vendosi një rekord prej më shumë se 59,000 rastesh të reja në 24-orë.

Në Kombet e Bashkuara në Nju Jork, 181 vende nënshkruan një deklaratë politike ku bëhet thirrje që vaksinat COVID-19 të trajtohen si një e mirë publike globale, duke siguruar qasje të përballueshme, dhe të drejtë për të gjithë.

COVAX deri më tani ka shpërndarë më shumë se 31 milion doza të vaksinave në 57 vende.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.