Odesa dhe Kharkiv goditen nga raketat ruse

odesa dhe kharkiv goditen nga raketat ruse
odesa dhe kharkiv goditen nga raketat ruse

18:42 26/07/2022

Kryeministrja e Moldavisë ka hedhur poshtë spekulimet se Rusia mund ta pushtojë atë si Ukraina

Sulmet me raketa në rajonet bregdetare të Detit të Zi ngritën dyshime nëse Rusia do t’i përmbahet një marrëveshjeje për të lejuar Ukrainën të eksportojë grurë. Anijet e para nga Ukraina mund të lundrojnë brenda disa ditësh sipas një marrëveshjeje të rënë dakord të premten e kaluar, pavarësisht një sulmi raketor rus në portin ukrainas të Odesa gjatë fundjavës.

Ushtria ukrainase raportoi për sulme me raketa lundrimi ruse në jug dhe se forcat ukrainase kishin goditur objektivat ruse. Një zëdhënës i administratës ushtarake në Odesa, i tha një kanali televiziv ukrainas se një raketë e lëshuar nga drejtimi i Detit të Zi kishte goditur rajonin, por nuk dha informacion për viktima.

Bombardimet ruse në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv, janë raportuar gjithashtu gjatë mëngjesit. “Reuters” raporton se një sulm masiv raketor u nis në jug të Ukrainës nga drejtimi i Detit të Zi, duke përfshirë përdorimin e aviacionit. Një zonë banimi në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, raportohet se është goditur gjithashtu.

Rusia po zhvendos autokolona me pajisje ushtarake në Kherson. Në një përditësim të operacionit të postuar në forcat e armatosura të Telegramit të Ukrainës, ushtria tha se autokolona me pajisje ushtarake u panë duke lëvizur nëpër Melitopol. Ndërkaq rreth 358 fëmijë janë vrarë dhe të paktën 690 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit të fundit të Rusisë më 24 Shkurt.

Administratorët e vendosur nga Rusia në Zaporizhia pretendojnë se kanë lëshuar 8,000 pasaporta ruse në këtë zonë. Anëtarë të tjerë të administratës kanë thënë më parë se një referendum për rajonin që bashkohet me Federatën Ruse ka shumë të ngjarë të mbahet në Shtator.

Mundësia që Moldavia mund të bëhet territori i ardhshëm që do të pushtohet nga Federata Ruse është ende një skenar hipotetizues“, tha kryeministrja Natalia Gavrilița për “CNN”. Ajo u shpreh se nëse veprimet ushtarake ruse lëvizin më tej në pjesën jugperëndimore të Ukrainës dhe drejt Odesës, atëherë sigurisht, Moldavia do të vendoset në gatishmëri të plotë. Ndërkaq Bashkimi Europian ka vendosur të rinovojë sanksionet kundër Rusisë për gjashtë muaj të tjerë, deri në fund të Janarit 2023.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts