OECD: Vetëm 9% e plastikës riciklohet në mbarë botën

Më pak se 10 për qind e plastikës së përdorur në të gjithë botën riciklohet, tha OECD, duke bërë thirrje për “zgjidhje të koordinuara dhe globale” përpara bisedimeve të pritshme mbi një traktat ndërkombëtar mbi këtë çështje.

Një raport i ri nga raporti i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim zbuloi se 460 milionë tonë plastikë u përdorën vitin e kaluar, numri gati i dyfishuar që nga viti 2000.

Sasia e mbetjeve plastike ishte më shumë se dyfishuar gjatë asaj kohe në 353 milionë tonë, tha OECD me bazë në Paris.

Pas marrjes parasysh të humbjeve gjatë riciklimit, vetëm nëntë për qind e mbetjeve plastike u ricikluan përfundimisht, ndërsa 19 për qind u dogjën dhe pothuajse 50 për qind shkuan në deponitë sanitare.

“Pjesa e mbetur prej 22 përqind u hodh në deponi të pakontrolluara, u dogj në gropa të hapura ose u derdh në mjedis.”

Pandemia e COVID-19 pa që përdorimi i plastikës ra me 2.2 për qind në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë. Megjithatë, plastika njëpërdorimshe u rrit dhe përdorimi i përgjithshëm “parashikohet të rritet përsëri” ndërsa ekonomia rimëkëmbet.

Plastika kontribuoi në 3.4 për qind të emetimeve globale të serave në 2019, 90 për qind e tyre nga “prodhimi dhe konvertimi nga lëndët djegëse fosile”, thuhet në raport.

Përballë ngrohjes dhe ndotjes së shfrenuar globale, “do të jetë gjithashtu thelbësore që vendet t’i përgjigjen sfidës me zgjidhje të koordinuara dhe globale”, tha në raport Sekretari i Përgjithshëm i OECD-së, Mathias Cormann.

OECD propozoi një seri “levash” për të adresuar këtë çështje, duke përfshirë zhvillimin e tregut për plastika të ricikluara, të cilat përfaqësojnë vetëm 6 për qind të totalit, kryesisht për shkak se ato janë më të shtrenjta.

Ai shtoi se teknologjitë e reja që lidhen me uljen e gjurmës mjedisore të plastikës përbënin vetëm 1.2 për qind të të gjithë inovacionit në lidhje me produktin.

Ndërsa bëri thirrje për “një cikël jete më rrethore të plastikës”, OECD tha se politikat duhet gjithashtu të frenojnë konsumin e përgjithshëm.

Ai bëri thirrje gjithashtu për “investime të mëdha në infrastrukturën bazë të menaxhimit të mbetjeve”, duke përfshirë 25 miliardë euro (28 miliardë dollarë) në vit për të shkuar drejt përpjekjeve në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Raporti vjen më pak se një javë përpara fillimit të Asamblesë së Mjedisit të OKB-së më 28 shkurt në Nairobi, ku pritet të fillojnë bisedimet zyrtare për një traktat të ardhshëm ndërkombëtar të plastikës, fushëveprimi i të cilit do të diskutohet.

Shardul Agrawala, kreu i divizionit të integrimit të mjedisit dhe ekonomisë të OECD, tha se raporti i së martës “thekson më tej nevojën që vendet të bashkohen për të filluar të shikojnë drejt një marrëveshjeje globale për të adresuar këtë problem shumë të rëndësishëm”.

I pyetur për prioritetet e traktatit që do të diskutohen në Nairobi, ai tha se “ekziston një problem urgjent i menaxhimit të mbetjeve, i cili është përgjegjës për pjesën më të madhe të rrjedhjeve në mjedis”.

“Por ne nuk duhet të kufizojmë fokusin tonë vetëm në përfundimin e zgjidhjeve të tubacioneve, ka një nevojë më të madhe në afat të gjatë për të krijuar bashkëpunim ndërkombëtar dhe marrëveshje drejt përafrimit të standardeve,” tha ai në një konferencë për shtyp në internet.

Në një sondazh të publikuar të martën nga firma e sondazheve Ipsos për Fondin Botëror të Kafshëve të Egra, 88 për qind e të anketuarve theksuan rëndësinë e një traktati ndërkombëtar për të luftuar ndotjen plastike.

Në 28 vendet e anketuara, 23 për qind e të anketuarve thanë se një traktat i tillë ishte “mjaft i rëndësishëm”, 31 për qind thanë se ishte “shumë i rëndësishëm” dhe 34 për qind thanë se ishte “thelbësor”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *