Oficerë të policisë në Mbretërinë e Bashkuar po përballen me qindra ankesa për sulme seksuale

Të paktën 750 akuza për sjellje të pahijshme seksuale janë bërë kundër oficerëve të policisë gjatë pesë viteve të fundit në Britani.

Të dhënat e marra nga shërbimi Radar i PA Media, tregojnë se shumica e ankesave ishin ndaj oficerëve meshkuj, shkruajnë mediat e huaja.

Ndërsa koalicioni për Dhunën Kundër Grave tha se pak oficerë janë përballur me pasojat dhe se vetëm 34 raste mund të jenë pushuar nga puna.

Koalicioni Për Dhunën Kundër Grave,  i cili përfshin grupe të tilla si Kriza e Përdhunimit, Refugjati dhe Ndihma e Grave deklaroi se dështimet institucionale duhet të vendosen përpara përgjegjësisë.

Nga ana tjetër, zëvendësdrejtori Denzi Ugur, theksoi se duhet një rishikim rrënjësor për mënyrën se si policia i përgjigjet dhunës kundër grave.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *