Oficeri i Kolorados u arrestua pasi kërcënoi të qëllonte të dyshuarin gjatë ndalimit

Pamjet e kamerave të trupit tregojnë policin John Haubert duke përdorur një pistoletë për të goditur burrin, duke thënë “nëse lëvizni, unë do t’ju qëlloj”. Arrestimi vjen në mes të një kontrolli intensiv të sjelljes së keqe të policisë në SHBA pas vdekjes së George Floyd në vitin 2020, e cila ndezi protesta kombëtare.

Një oficer i dytë është arrestuar gjithashtu për dështimin për të ndaluar zotin Haubert. Pamjet e luajtura për shtypin të martën tregojnë Haubert në mënyrë të përsëritur duke thënë “ndalo luftën” ndërsa burri i thotë atij “Unë as nuk mund të marr frymë” dhe “ti po më vret”. Burri – i cili u arrestua nën dyshimin për shkelje – u shtrua në spital pas incidentit.

Sipas një urdhri arrestimi, Z. Haubert tani po hetohet për akuza të ndryshme të mundshme, përfshirë sulmin dhe kërcënimin me një armë vdekjeprurëse. Oficerja e dytë, Francine Martinez, përballet me akuza për mos përpjekjen për të ndaluar përdorimin e forcës nga Haubert. Thuhet se të dy oficerët janë dorëzuar.

Prej vitesh, departamenti i policisë i Aurorës është përballur me akuza për sjellje të pahijshme, përfshirë vdekjen e një burri gjatë një arrestimi në vitin 2019. Si pjesë e një ligji të ri të llogaridhënies, oficerëve të policisë të Kolorados u kërkohet të ndërhyjnë kur të jenë dëshmitarë të incidenteve të sjelljes së keqe ose përdorimit të tepruar të forcës.

Në një konferencë shtypi të martën, shefja e policisë në Aurora Vanessa Wilson tha se arrestimi ishte një “akt shumë i neveritshëm”. “Isshtë shumë shqetësuese,” tha zonja Wilson. “Ne jemi të neveritur. Ne jemi të zemëruar. Kjo nuk është punë policie. Ne nuk e trajnojmë këtë.” Një projektligj i miratuar nga legjislatura e Kolorados vitin e kaluar i ndalon policisë të përdorë forcë vdekjeprurëse kundër të dyshuarve nëse ata nuk përballen me rrezik të afërt nga një armë. Për më tepër, ligji ndalon mbytjet dhe heq imunitetin e kualifikuar mbrojtjen ligjore për oficerët, duke i ekspozuar potencialisht ndaj padive.

Deri në vitin 2023, të gjithë punonjësve të policisë në shtet u kërkohet të mbajnë kamera trupore. Policët e shërbimit në SH.B.A. vrasin civilë me një normë prej 33.5 njerëz për 10 milion çdo vit, sipas grupit të avokatisë Prison Policy – një normë më e lartë se shumica e kombeve të pasura.//BBC 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *