OJQ-të padisin Danimarkën për t’i dhënë fund eksportit të armëve në Izrael

ojq te padisin danimarken per ti dhene fund eksportit te armeve ne izrael
ojq te padisin danimarken per ti dhene fund eksportit te armeve ne izrael

Një grup OJQ-sh thanë se do të padisin shtetin danez për t’i dhënë fund eksporteve të armëve të vendit nordik në Izrael, duke përmendur shqetësimet se armët e tij janë përdorur për të kryer krime të rënda kundër civilëve gjatë luftës në Gaza.

Në shkurt, një gjykatë holandeze urdhëroi Holandën të bllokojë të gjitha eksportet e pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael për shkak të shqetësimeve se ato po përdoreshin për të shkelur ligjin ndërkombëtar në Gaza.

Amnesty International Danimarkë, Oxfam Danimarkë, ActionAid Danimarkë dhe organizata palestineze për të drejtat e njeriut Al-Haq në një deklaratë të përbashkët thanë se do të padisin Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Policinë Kombëtare, e cila miraton shitjet daneze të armëve dhe pajisjeve ushtarake. Ata thanë se do ta paraqesin padinë në një gjykatë ende të paspecifikuar brenda tre javëve të ardhshme.

Ministria e Jashtme daneze dhe Policia Kombëtare nuk kanë dhënë një koment të menjëhershëm.

“Për pesë muaj ne kemi folur për një gjenocid të mundshëm në Gaza, por nuk kemi parë që politikanët të ndërmarrin veprime”, tha Tim Whyte, Sekretari i Përgjithshëm i ActionAid Danimarkë në një deklaratë.

Izraeli mohon të ketë kryer krime lufte në ofensivën e tij në Gaza, ku mbi 31,000 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i tetorit.

Në janar, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) urdhëroi Izraelin të parandalojë aktet e gjenocidit kundër palestinezëve dhe të bëjë më shumë për të ndihmuar civilët.

Danimarka është nënshkruese e Traktatit të Kombeve të Bashkuara për Tregtinë e Armëve, duke i bërë të gjitha transferimet e saj të armëve subjekt i vlerësimeve rigoroze të rrezikut dhe të drejtave të njeriut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts