OKB bën thirrje për mbështetje humanitare për Sudanin e Jugut

okb ben thirrje per mbeshtetje humanitare per sudanin e jugut

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Sudanin e Jugut (UNMISS) u bëri thirrje donatorëve ndërkombëtarë që të ofrojnë fonde për Sudanin e Jugut në mes të situatës së rëndë humanitare të vendit.

“Rënia e financimit humanitar ka çuar në reduktime në shpërndarjet e parashikuara të ushqimit në Bentiu, gjë që shkaktoi tensione dhe protesta në kampin e PZHBV-ve (njerëzve të zhvendosur brenda vendit),” tha Nicholas Haysom, kreu i UNMISS dhe përfaqësues i posaçëm i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, në një deklaratë të lëshuar në kryeqytetin e Sudanit të Jugut, Juba.

“Sudani i Jugut kërkon mbështetje nga donatorët ndërkombëtarë për të trajtuar ndikimin e krizës së Sudanit. Megjithatë, qeveria gjithashtu duhet të ndajë fonde adekuate për të ndihmuar në përmbushjen e përgjegjësive të veta humanitare dhe të shërbimit publik,” tha ai.

Që nga 29 shtatori, më shumë se 290,000 individë mbërritën në Sudanin e Jugut për shkak të konfliktit në Sudan, sipas deklaratës.

Në qershor, Programi Botëror i Ushqimit tha se ishte i detyruar të pezullonte ndihmën ushqimore në Sudanin e Jugut për shkak të mungesës kritike të financimit nga donatorët ndërkombëtarë, duke rritur rrezikun e urisë për 1.7 milionë njerëz në Sudanin e Jugut.

Përveç kësaj, Haysom vuri në dukje se pasiguria për shkak të pritës dhe plaçkitjeve vazhdon të ndikojë në shpërndarjen e ushqimit për njerëzit në nevojë.

“Me 40 raste të dokumentuara deri më tani këtë vit, Sudani i Jugut ka regjistruar numrin më të madh të sulmeve kundër punonjësve të ndihmës, me sulmin më të fundit ndaj kamionëve të kontraktuar nga OKB përgjatë rrugës Yei-Juba që rezultoi në dy shoferë të vrarë,” tha Haysom. “Ne i dënojmë këto sulme ndaj humanitarëve dhe u bëjmë thirrje autoriteteve të sigurojnë që të gjithë ata që janë gjetur përgjegjës të mbahen përgjegjës, duke siguruar kështu një mjedis të sigurt për dërgimin e ndihmës humanitare.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts