OKB dënon sulmin e Arabisë Saudite në Jemen, ku mbeten të vrarë të paktën 70 persona

OKB-ja ka dënuar një sulm ajror në një qendër paraburgimi në Jemen që ka vrarë më shumë se 70 njerëz.

Objekti në Saada, një bastion i lëvizjes rebele Houthi në Jemenin veriperëndimor, u godit të premten.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha në një deklaratë se “përshkallëzimi duhet të ndalet”.

Në një deklaratë të shtunën, koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite që lufton rebelët Houthi në vend mohoi se kishte kryer sulmin ajror.

Koalicioni tha gjithashtu se vendi nuk ishte në një listë objektivash për të shmangur që ishte rënë dakord me OKB-në dhe nuk ishte raportuar nga Kryqi i Kuq.

Forcat e koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite kanë luftuar kundër rebelëve Houthi që nga viti 2015. Dhjetëra mijëra civilë, duke përfshirë më shumë se 10,000 fëmijë, janë vrarë ose plagosur si rezultat i drejtpërdrejtë i luftimeve.

Miliona janë zhvendosur dhe shumica e popullsisë është në prag të urisë.

Disa orë pas sulmit ajror, punonjësit e shpëtimit po nxirrnin ende trupa nga rrënojat dhe shpresat për gjetjen e të mbijetuarve po shuhen, thotë korrespondentja e BBC-së për Lindjen e Mesme, Anna Foster.

Numri i saktë i të vdekurve është i paqartë. Médecins Sans Frontières (MSF) tha se të paktën 70 njerëz u vranë, megjithëse numri pritet të rritet.

Televizioni i drejtuar nga Houthi tregoi fotografi nga skena e burrave që pastronin mbeturinat me duar dhe të të plagosurve në një spital lokal. MSF tha se një spital kishte marrë më shumë se 200 viktima.

“Ka shumë trupa ende në skenën e sulmit ajror, shumë njerëz të zhdukur,” tha për agjencinë e lajmeve AFP Ahmed Mahat, shefi i MSF në Jemen. “Është e pamundur të dihet se sa njerëz janë vrarë, duket se ka qenë një akt i tmerrshëm dhune.

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken bëri thirrje gjithashtu për de-përshkallëzimin.

Më në jug, tre fëmijë u vranë teksa po luanin futboll kur një sulm ajror goditi një objekt telekomunikacioni në qytetin port të Hudaydah, të mbajtur nga rebelët, tha agjencia e ndihmës Save the Children.

Në të njëjtën kohë pati një ndërprerje të internetit pothuajse në mbarë vendin, për të cilën mediat Houthi fajësuan për sulmin në faqen e telekomunikacionit.

Arabia Saudite tha se koalicioni kishte kryer sulme ajrore në Hudejda.

Koalicioni ka shtuar sulmet ajrore që kur Houthis kryen një sulm të rrallë me dron dhe raketa në Emiratet e Bashkuara Arabe të hënën. Tre civilë u vranë në atë që ishte sulmi i parë vdekjeprurës i këtij lloji në Emiratet.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts