OKB: Dhuna ndaj fëmijëve mbetet një realitet i përditshëm në Zambi

okb dhuna ndaj femijeve mbetet nje realitet i perditshem ne zambi
okb dhuna ndaj femijeve mbetet nje realitet i perditshem ne zambi

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB) për dhunën kundër fëmijëve, Najat Maalla shprehu shqetësimin se dhuna mbetet një realitet i përditshëm për shumë fëmijë në Zambi, pavarësisht se vendi ka ligje dhe politika progresive për mbrojtjen e tyre.

“Pavarësisht se ka ligje dhe politika progresive që mbrojnë fëmijët nga forma të ndryshme të dhunës, Zambia ende po përjeton sfida në sigurimin e një mjedisi mbrojtës. Dhuna ndaj fëmijëve mbetet një shqetësim kryesor dhe një realitet i përditshëm për shumë fëmijë,” tha ajo në një deklaratë të lëshuar në përfundimi i vizitës së saj në kombin e Afrikës së Jugut.

Një studim mbi dhunën ndaj fëmijëve në Zambi tregoi se 41 përqind e vajzave dhe 49 përqind e djemve raportuan se kishin përjetuar ose qenë dëshmitarë të dhunës fizike në nivel familjar dhe 65 përqind treguan se ishin ngacmuar në shkollë, tha e dërguara e OKB-së pas vizitës në Zambi.

Rritja e ndarjes buxhetore për shërbimet kryesore të mbrojtjes së fëmijëve ishte kritike për adresimin e numrit të pamjaftueshëm të punonjësve socialë në vend, tha ajo.

Parandalimi i dhunës ka kuptim ekonomik pasi do të ketë një kthim të lartë në zhvillimin e vendit, tha ajo, duke theksuar nevojën për të dëgjuar dhe përfshirë më shumë fëmijë.

“Fëmijët, të cilët përfaqësojnë rreth 53 përqind të popullsisë, nuk mund të shihen si një problem për t’u zgjidhur, por si një pasuri për të investuar. Ata duhet të jenë pjesë e zgjidhjes për t’i dhënë fund dhunës ndaj fëmijëve,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts