OKB: Dy nëna vriten në Gaza çdo orë

okb dy nena vriten ne gaza cdo ore

Dy nëna vriten në Rripin e Gazës çdo orë në konfliktin 100-ditor, vlerëson UN Women, organi i Kombeve të Bashkuara për të promovuar barazinë gjinore dhe fuqizimin e grave.

Kriza e Gazës po prek gratë dhe vajzat në nivele të paprecedentë me humbje jetësh dhe nivele katastrofike të nevojave humanitare, konstaton “Alarmi gjinor i OKB-së: Ndikimi gjinor i krizës në Gaza”.

Gati 25,000 palestinezë janë vrarë në Gaza, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza. Rreth 70 për qind e njerëzve të vrarë në Gaza vlerësohet të jenë gra dhe fëmijë, duke përfshirë dy nëna në orë të vrarë që nga fillimi i krizës.

Më shumë se 1.9 milionë njerëz, ose 85 për qind e popullsisë totale të Gazës, besohet se janë zhvendosur, duke përfshirë atë që UN Women vlerëson të jetë rreth 1 milion gra dhe vajza. E gjithë popullsia e Gazës afërsisht 2.2 milionë njerëz është në krizë ose nivele më të këqija të pasigurisë akute ushqimore.

UN Women vlerëson se të paktën 3,000 gra mund të jenë bërë të veja dhe kryefamiljare, dhe të paktën 10,000 fëmijë mund të kenë humbur baballarët e tyre. Në këtë kontekst, më shumë gra kanë frikë se familjet do të përdorin mekanizma të dëshpëruar përballues, duke përfshirë martesën e hershme.

“Ne kemi parë edhe një herë të dëshmuar se gratë dhe fëmijët janë viktimat e para të konfliktit dhe se detyra jonë për të kërkuar paqen është një detyrë ndaj tyre,” tha në një deklaratë Drejtoresha Ekzekutive e UN Women, Sima Bahous.

Në 15 vitet e fundit, dy të tretat e të gjithë civilëve të vrarë në territorin e pushtuar palestinez ishin burra. Më pak se 14 për qind ishin gra dhe vajza. Kjo përqindje është përmbysur në krizën aktuale. Sot, 70 për qind e të vrarëve janë gra dhe fëmijë, shtoi ajo.

“Këta janë njerëz, jo numra dhe ne po i dështojmë. Ai dështim dhe trauma e gjeneratave të shkaktuara mbi popullin palestinez gjatë këtyre 100 ditëve e në vazhdimësi, do të na ndjekë të gjithëve për brezat që do të vijnë.”

Bahous bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës në Gaza.

“Sado që të mbajmë zi për situatën e grave dhe vajzave të Gazës sot, ne do të mbajmë zi edhe nesër pa ndihmën e pakufizuar humanitare dhe fundin e shkatërrimit dhe vrasjeve. … Unë bëj thirrje përsëri për një armëpushim të menjëhershëm humanitar dhe akses të papenguar humanitar për të gjithë ata në Gaza, duke përfshirë ofrimin e ndihmës dhe shërbimeve jetike për të gjitha gratë dhe vajzat,” vazhdoi ajo.

“Kjo është një kohë për paqe. Ne ua detyrojmë këtë të gjitha grave dhe vajzave izraelite dhe palestineze. Ky nuk është konflikti i tyre. Ata nuk duhet të paguajnë më çmimin e saj.”

Sipas raportit, organizatat e udhëhequra nga gratë dhe të drejtat e grave vazhdojnë të operojnë pavarësisht nga përshkallëzimi i armiqësive.

Rreth 83 për qind e organizatave të grave të anketuara në Rripin e Gazës janë të paktën pjesërisht funksionale, duke u fokusuar kryesisht në reagimin ndaj emergjencës. Megjithatë, analiza e UN Women për financimin e Apelit Flash 2023 zbulon se vetëm 0.09 për qind e financimit u ka shkuar drejtpërdrejt organizatave kombëtare ose lokale të të drejtave të grave.

Nëpërmjet një plani përgjigjeje gjashtëmujore, UN Women në Palestinë ka ofruar ndihmë shpëtimtare për mbi 14,000 familje me kryefamiljare gra, një e treta e të gjitha familjeve me kryefamiljare gra në Gaza; dhe mbështetjen e shpërndarjes së veshjeve, produkteve sanitare dhe formulës për bebe. UN Women po bashkëpunon gjithashtu me organizata të udhëhequra nga gratë për të ofruar shërbime të përgjegjshme gjinore për dhunën me bazë gjinore; krijimi i komiteteve për mbrojtjen dhe reagimin e udhëhequr nga gratë në strehimoret për gratë e zhvendosura; dhe thirrja e konsultimeve të rregullta me organizatat e grave në Palestinë, sipas raportit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts