OKB është e shqetësuar për ‘ksenofobinë’ kundër emigrantëve në Kili

Kombet e Bashkuara shprehën shqetësim të hënën për “dhunën dhe ksenofobinë” ndaj emigrantëve pa dokumente në Kili gjatë fundjavës.

Rreth 3,000 protestues dolën në rrugët e qytetit port verior të Iquique të shtunën, disa prej tyre dogjën sendet e emigrantëve, të cilët kishin zënë një shesh publik për muaj të tërë.

Në një postim në Twitter, misioni i OKB -së në Kili u bëri thirrje “autoriteteve dhe popullatës të veprojnë brenda kuadrit të respektimit të të drejtave të njeriut dhe të drejtave humanitare ndërkombëtare”.

Trupi botëror shprehu gatishmërinë e tij për të ofruar asistencë teknike dhe për të “bashkëpunuar në përpjekjet e autoriteteve kombëtare dhe lokale”.

Protestuesit e Iquique valëvitën flamujt e Kilit dhe hodhën parulla kundër emigrantëve, kryesisht venezuelianë që ikën nga kushtet e rënda ekonomike në vendin e tyre duke kaluar malet e Andeve dhe shkretëtirën Atacama.

Eduardo Stein, Agjencia e OKB -së për Refugjatët dhe përfaqësuesi i Agjencisë së Migracionit të OKB -së për emigrantët venezuelianë, shprehu “trishtimin” e tij për atë që ai e përshkroi si akte të “urrejtjes, intolerancës dhe ksenofobisë”.

Ministri i Brendshëm i Kilit Rodrigo Delgado gjithashtu denoncoi protestën, por këmbënguli “ne do të vazhdojmë me dëbimet e të gjitha hapësirave publike”, si dhe “planin e dëbimit” të emigrantëve pa dokumente.

Demonstrata u zhvillua një ditë pasi policia evakuoi një kamp emigrantësh që kishteqëndruar për një vit në sheshin e qytetit. Shumica e emigrantëve, të varfër dhe pa dokumente, po mbijetojnë në punë të çuditshme dhe flenë në tenda.

Kili është vendi më i pasur i Amerikës Latine.

Venezuela, ndërkohë, është në një krizë të paparë ekonomike dhe politike që ka bërë që miliona njerëz të lënë vendin e tyre, të pasur me burime nafte.

Monedha kombëtare e Venezuelës, bolivari, ka humbur 73 përqind të vlerës së saj ndaj dollarit deri më tani këtë vit. Inflacioni është rreth 3,000 për qind.

Sipas Shërbimit të Migrantëve Jezuitë, 23,673 persona të padokumentuar hynë në Kili, një vend me 19 milionë banorë, nga janari në korrik – gati 7,000 më shumë se në të gjithë vitin 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *