OKB hetim të pavarur për presidentin e Iranit

23:39 29/06/2021

Ebrahim Raisi akuzohet se ka urdhëruar vrasjen e mijëra të burgosurve politike në 1998

Kombet e Bashkuara për të Drejtat e Njeriut kërkojnë një hetim të pavarur në akuzat e ekzekutimeve të urdhëruara nga Irani të mijëra të burgosurve politikë në 1988 dhe rolin e luajtur nga presidenti i zgjedhur Ebrahim Raisi.

Javaid Rehman, një hetues në Kombet e Bashkuara  në një intervistë me Reuters tha se gjatë viteve zyra e tij ka mbledhur dëshmi dhe prova. Ai tha se ishte i shqetësuar për raportet se kohët e fundit janë zbuluar disa varre masive.

Rehman u shpreh që të fillohen sa më parë hetimet për Raisin dhe për fatin e të burgosurve. Një hetim sipas OKB-së do të ishte në interes të të gjithëve përndryshe do të ketë shqetësime shumë serioze në lidhje me këtë president dhe rolin që ka luajtur historikisht në ato ekzekutime.

Raisi, një gjykatës i vijës së ashpër, është nën sanksione të SHBA-së. Aktivistët thonë se ai ishte përfshirë për  vrasjet e vitit 1988. Amnesty International ka vendosur numrin e ekzekutuar në rreth 5,000 në një raport të vitit 2018 se numri real mund të jetë më i lartë.

Raisi siguroi fitoren këtë muaj mes vështirësive ekonomike dhe kufizimet politike. Ebrahim mban një profil në Iran si gjykatësi më i lartë dhe dallohet për pikëpamjet ultra-konservatore. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.