OKB-ja bën thirrje për ndihmë humanitare për më të goditurit nga përmbytjet në Libinë Lindore

okb ja ben thirrje per ndihme humanitare per me te goditurit nga permbytjet ne libine lindore

Misioni Mbështetës i Kombeve të Bashkuara në Libi (UNSMIL) theksoi nevojat humanitare në Libinë lindore të goditur nga përmbytjet e fundit vdekjeprurëse.

“Nevojat humanitare mbeten kritike. Agjencitë e OKB-së zbuluan se gjysma e 78 objekteve shëndetësore të vlerësuara në Derna dhe pjesë të Al-Jabar Al-Akhdar ose janë pjesërisht ose plotësisht jofunksionale. Nga përmbytjet u shkatërruan gjithashtu rrjetet e ujit dhe tubacionet e ujërave të zeza,” tha UNSMIL në një deklaratë.

Shumë familje të zhvendosura nga përmbytjet po strehohen në shkolla pasi autoritetet lokale punojnë shumë për të gjetur zgjidhje për nevojat e tyre të strehimit, thuhet në deklaratë, duke theksuar nevojën për të adresuar urgjentisht situatën e personave të zhvendosur që qëndrojnë në shkolla përpara fillimit të vitit shkollor.

“Agjencitë dhe partnerët e OKB-së, të cilët ishin në terren në zonat e prekura brenda disa orësh nga përmbytjet, po ofrojnë ujë të pijshëm të sigurt, pajisje mjekësore, pajisje higjienike, pajisje shkollore, batanije, artikuj ushqimorë dhe shërbime të ndihmës së parë psikosociale për njerëzit, si dhe mbështetjen e krijimit të gjashtë spitaleve fushore,” tha ai.

Gjatë një vizite në qytetin Derna, i cili pësoi më shumë shkatërrim nga përmbytjet se çdo qytet tjetër në zonë, Georgette Gagnon, rezident i OKB-së dhe koordinator humanitar në Libi, theksoi përparimin në përpjekjet e vazhdueshme për heqjen e mbeturinave, rehabilitimin e rrugëve dhe ofrimin e ndihmës humanitare për personat e prekur.

Në takimet me autoritetet lokale, Gagnon bëri thirrje për akses të plotë nga punonjësit humanitarë dhe një koordinim më të fortë midis palëve të interesuara. Ai theksoi gjithashtu nevojën për të përshpejtuar përpjekjet e rimëkëmbjes së hershme për të çuar përpara rindërtimin afatgjatë.

“Ajo që njerëzit në Derna dhe zonat përreth kanë përjetuar është tragjike përtej fjalës. Të gjitha familjet e zhvendosura që takova thanë se kishin një dëshirë që jeta e tyre të kthehet në normalitet. Shpërthimi i unitetit, solidaritetit dhe mbështetjes së treguar nga libianët nga të gjitha anët. Vendi më jep shpresë se kjo do të ndodhë së shpejti”, tha Gagnon.

Më 10 shtator, stuhia mesdhetare Daniel shkaktoi përmbytjet më të këqija në dekada. Mijëra njerëz u vranë ose u zhdukën, ndërsa infrastruktura e rajonit u dëmtua rëndë.

Agjencitë e Kombeve të Bashkuara kanë bërë thirrje për 71.4 milionë dollarë amerikanë për të plotësuar nevojat imediate të 250,000 personave të prekur në tre muajt e ardhshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts