OKB-ja ka miratuar një rezolutë që synon të luftojë mohimin e Holokaustit dhe luftën kundër antisemitizmit

OKB-ja ka miratuar një rezolutë që synon të luftojë mohimin e Holokaustit dhe po u kërkon shteteve anëtare dhe firmave të mediave sociale të ndihmojnë në luftën kundër antisemitizmit.

Rezoluta, e paraqitur nga Izraeli dhe Gjermania, u miratua pa votim nga Asambleja e Përgjithshme prej 193 anëtarësh.

Masa dërgon “një mesazh të fortë… kundër mohimit ose shtrembërimit të këtyre fakteve historike”, tha OKB.

Gjashtë milionë hebrenj vdiqën në Holokaustin – fushata e Gjermanisë naziste për të zhdukur popullsinë hebreje të Evropës.

Të enjten, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së tha se “refuzon dhe dënon pa asnjë rezervë çdo mohim të Holokaustit si një ngjarje historike, qoftë plotësisht ose pjesërisht”.

“Injorimi i fakteve historike rrit rrezikun që ato të përsëriten,” tha ambasadorja gjermane në OKB Antje Leendertse.

Teksti lavdëron kombet që ruajnë vendet që dikur shërbenin si kampe naziste vdekjeje dhe kampe përqendrimi dhe u kërkon shteteve anëtare të ofrojnë programe arsimore mbi Holokaustin.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock dhe homologu i saj izraelit, Yair Lapid, thanë në një deklaratë të përbashkët se ishin të shqetësuar nga një rritje dramatike e kohëve të fundit në mohimin e Holokaustit.

Rezoluta rendit shtrembërimin ose mohimin e Holokaustit si:

Përpjekje të qëllimshme për të justifikuar ose minimizuar ndikimin e Holokaustit ose elementëve të tij kryesorë, duke përfshirë bashkëpunëtorët dhe aleatët e Gjermanisë naziste Minimizimi bruto i numrit të viktimave të Holokaustit në kundërshtim me burimet e besueshme Përpjekje për të fajësuar hebrenjtë për shkaktimin e gjenocidit të tyre.

Deklarata që e paraqesin Holokaustin si një ngjarje historike pozitive Përpjekjet për të mjegulluar përgjegjësinë për ngritjen e kampeve të përqendrimit dhe vdekjes të krijuara dhe të operuara nga Gjermania naziste duke fajësuar kombet ose grupet e tjera etnike Ndërsa rezoluta u miratua nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, Irani – një anëtar i organizatës – tha se po shkëputej nga teksti.

Kur nazistët erdhën në pushtet në vitin 1933, ata filluan t’i zhveshin hebrenjve të gjitha pronat, liritë dhe të drejtat sipas ligjit. Në vitin 1939 ata filluan të dëbojnë hebrenjtë në Poloninë e pushtuar rishtazi dhe në vitin 1941 forcat naziste u urdhëruan të vrisnin sistematikisht hebrenjtë e Evropës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com