OKB-ja kërkon ndalimin e dërgesave të armëve në Izrael për shkak të gjenocidit në Gaza

okb ja kerkon ndalimin e dergesave te armeve ne izrael per shkak te gjenocidit ne gaza
okb ja kerkon ndalimin e dergesave te armeve ne izrael per shkak te gjenocidit ne gaza

Një grup ekspertësh të Kombeve të Bashkuara lëshuan një paralajmërim të ashpër për prodhuesit e përfshirë në furnizimin me armë dhe municione për Izraelin, duke i paralajmëruar ata kundër përfshirjes në abuzimet e të drejtave të njeriut dhe shkeljet e ligjit ndërkombëtar.

Deklarata, e miratuar nga 30 ekspertë, përfshirë Raportuesit Specialë të OKB-së, theksoi se kompanitë që vazhdojnë të furnizojnë materiale lufte për forcat izraelite rrezikojnë të përfshihen në shkelje të rënda të ligjeve ndërkombëtare humanitare dhe të të drejtave të njeriut.

Ekspertët theksuan rrezikun e rritur pas vendimit të fundit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që udhëzon Izraelin të ndërpresë operacionet e tij ushtarake në Rafah, në jug të Gazës. Ata nënvizuan se transferimet e vazhdueshme të armëve mund të interpretohen si mbështetje me vetëdije të operacioneve që bien ndesh me standardet ligjore ndërkombëtare, që mund të rezultojnë në përfitime financiare nga një ndihmë e tillë.

Sipas ekspertëve, ofensiva e tanishme ushtarake izraelite është karakterizuar nga sulme pa dallim dhe joproporcionale ndaj popullatës civile dhe infrastrukturës. Ata vunë në dukje përdorimin e gjerë të armëve shpërthyese dhe ndezëse në zona me popullsi të dendur, duke shkaktuar shkatërrim të gjerë të infrastrukturës thelbësore civile, duke përfshirë banesat, objektet shëndetësore dhe shkollat.

Numri i këtyre operacioneve, siç detajohet nga ekspertët, përfshin mbi 37,000 vdekje dhe 84,000 lëndime në Gaza, me rreth 70 për qind të viktimave që janë gra dhe fëmijë. Ata gjithashtu theksuan dëme të rënda mjedisore dhe klimatike që rezultojnë nga konflikti.

“Imperativi për një embargo armësh ndaj Izraelit dhe që investitorët të ndërmarrin veprime vendimtare është më urgjente se kurrë,” pohuan ekspertët e OKB-së. Ata iu referuan detyrimeve ndërkombëtare sipas Konventave të Gjenevës, Konventës së Gjenocidit dhe traktateve të tjera të të drejtave të njeriut, duke theksuar nevojën për pajtueshmëri me Parimet Udhëzuese të OKB-së për Biznesin dhe të Drejtat e Njeriut.

Deklarata përgëzoi gazetarët, mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe avokatët për përpjekjet e tyre në dokumentimin dhe raportimin mbi ndikimet e këtyre armëve mbi civilët në Gaza. Ai bëri thirrje për masa përgjegjësie kundër shteteve dhe kompanive të përfshira në transferimin e armëve në Izrael.

Ekspertët, pjesë e Procedurave Speciale të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, punojnë në mënyrë të pavarur dhe vullnetare, të ndarë nga çdo qeveri apo organizatë.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts