OKB-ja përsërit thirrjen për armëpushim humanitar në Gaza

okb ja perserit thirrjen per armepushim humanitar ne gaza

Një zyrtar i lartë i OKB-së bëri thirrje për një armëpushim humanitar, ndërsa konflikti izraelito-palestinez hyri në ditën e tij të 14-të.

Khaled Khiari , Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm për Lindjen e Mesme, Azinë dhe Paqësorin në Departamentet e Çështjeve Politike dhe të Ndërtimit të Paqes dhe Operacioneve të Paqes, iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB- së gjatë një takimi mbi “paqen përmes dialogut”.

“Situata e rrezikshme dhe në përshkallëzim në Izrael dhe territorin e pushtuar palestinez është një kujtesë e hidhur e nevojës urgjente për t’i dhënë fund dhunës së tmerrshme dhe armëpushimit të menjëhershëm humanitar, si dhe rrugën drejt negociatave drejt zgjidhjes politike të drejtë të qëndrueshme dhe gjithëpërfshirëse,” tha ai.

Ai theksoi se mungesa e një zgjidhjeje mes dy shteteve mund ta fusë të gjithë rajonin në konflikt për vitet dhe brezat që do të vijnë.

Sergio Danese, ambasadori i Brazilit në OKB, shprehu shqetësimin për “konfliktin shumë të gjatë midis izraelitëve dhe palestinezëve” dhe kritikoi efektivitetin e Këshillit të Sigurimit, duke deklaruar se ai vazhdon të humbasë besueshmërinë dhe legjitimitetin.

“Por sistemi i sigurisë kolektive i ndërtuar mbi Kartën e OKB-së mbetet alternativa jonë më e mirë,” shtoi ai.

Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, vuri në dukje gjatë të njëjtit sesion se ndërsa bota shënon 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, të drejtat e njeriut po përballen me shtyrje në të gjitha rajonet.

“Me dhimbje, ne shohim një ulje të konsiderueshme globale të të drejtave të njeriut, një erozion të shtetit të së drejtës duke përfshirë kontekstin e konfliktit të armatosur,” tha ajo. “Ne duhet urgjentisht të kthehemi te parimet thelbësore”.

Izraeli ka bombarduar Gazën që nga ofensiva e befasishme e 7 tetorit nga Hamasi dhe e ka vënë të gjithë enklavën nën një bllokadë, duke lënë 2.3 milionë banorë me pak ushqim, ujë, karburant dhe furnizime mjekësore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts