OKB-ja riatdheson 91 emigrantë nga Libia në Niger

Autoritetet libiane dhe agjencia e migracionit e Kombeve të Bashkuara riatdhesuan të mërkurën 91 emigrantë në Niger, kryesisht gra dhe fëmijë të vegjël, në një fluturim të rrallë humanitar.

“Sot kemi lehtësuar një fluturim me Organizatën Ndërkombëtare për Migrim për largimin vullnetar të 91 migrantëve,” tha nënkoloneli Hussein Amin al-Terki, përgjegjës për kthimin e migrantëve të parregullt përmes aeroportit të Misrata.

Fluturimi, vetëm i dyti që kur udhëtime të tilla u pezulluan dy vjet më parë, përfshinte 60 fëmijë, 25 gra dhe gjashtë burra, tha ai për AFP.

IOM në fund të muajit të kaluar lejoji 127 gambianë të kthehen në vendin e tyre në fluturimin e parë që nga përfundimi i pezullimit.

Libia u zhyt në një dekadë dhune pas rënies dhe vrasjes së diktatorit Moamer Kadafi në një kryengritje të vitit 2011.

Shumë prej tyre kapen gjatë rrugës nga roja bregdetare libiane, e mbështetur nga shtetet evropiane dhe kthehen në qendrat e paraburgimit libian, ku shpesh përballen me kushte brutale.

Në fillim të tetorit, forcat e ministrisë së brendshme kryen një valë të madhe arrestimesh që synonin migrantët e parregullt në Tripoli, duke vrarë një dhe duke plagosur 15 si dhe duke arrestuar 5,000, sipas OKB-së.

Disa ditë më vonë, rojet në një qendër paraburgimi në kryeqytet qëlluan për vdekje gjashtë emigrantë, tha IOM, ndërsa rreth 2,000 të tjerë u arratisën.

Që atëherë, qindra njerëz kanë organizuar një protestë jashtë zyrës lokale të agjencisë së refugjatëve të OKB-së UNHCR për të kërkuar evakuimin nga një vend që ata thonë se është i pasigurt.

Human Rights Watch tha të mërkurën se më shumë se 2,000 afrikanë që jetonin në “kushte të pasigurta” jashtë një objekti të mbyllur të OKB-së kishin “në nevojë të madhe për strehim, ushqim dhe trajtim mjekësor”.

“Duke shkatërruar strehimoret e improvizuara të emigrantëve dhe azilkërkuesve, autoritetet libiane krijuan një krizë humanitare, duke lënë mijëra njerëz të mbroheshin në rrugë”, tha Hanan Salah, drejtoresha e grupit në Libi, në një deklaratë.

“Libia dhe shtetet evropiane duhet t’i përgjigjen urgjentisht kësaj situate që po përkeqësohet me shpejtësi pasi njerëzit po ekspozohen ndaj dhunës dhe u mungon ndihma për nevojat bazë.”

Në deklaratë thuhej se “shtetet evropiane, mbështetja e të cilave u mundëson autoriteteve libiane të pengojnë njerëzit të arrijnë në brigjet evropiane, duhet të rrisin evakuimet humanitare”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.