OKB: Mbi 4,5 milionë qytetarë janë larguar nga Ukraina për shkak të luftës

Më shumë se 4.5 milionë refugjatë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre për shkak të pushtimit rus.

Komisioneri i Lartë për Refugjatët (UNHCR) ka bërë me dije se përkatësisht janë larguar 4, 503, 954 ukrainas.

Ndërsa çdo ditë numri i qytetarëve që largohen për t’i shpëtuar luftës është në rritje.

Europa nuk ka parë një fluks të tillë refugjatësh që nga Lufta e Dytë Botërore. Sakaq rreth 90 % e tyre që kanë ikur nga Ukraina janë gra dhe fëmijë.

Deri më tani Polonia është vendi me numrin më të lartë të refugjatëve nga Ukraina.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.