OKB: Më shumë se 160 ndërtesa shkollash janë goditur deri më tani në Rripin e Gazës

okb me shume se 160 ndertesa shkollash jane goditur deri me tani ne rripin e gazes
okb me shume se 160 ndertesa shkollash jane goditur deri me tani ne rripin e gazes

Një zëdhënës i OKB-së tha se më shumë se 160 ndërtesa shkollash janë goditur deri më tani në Rripin e Gazës , ku vazhdojnë sulmet izraelite.

“Kolegët humanitarë që punojnë në arsim kanë analizuar imazhet satelitore për të vlerësuar dëmet në shkollat ​​në të gjithë Gazën.

“Vlerësimi i tyre zbuloi se 162 ndërtesa shkollore janë goditur drejtpërdrejt, që përfaqësojnë gati 30% të 563 ndërtesave totale shkollore në Gaza,” u tha Stephane Dujarric gazetarëve në Nju Jork.

Të paktën 26 nga këto ndërtesa janë shkatërruar, shtoi ai.

“Rreth 175,000 studentë dhe më shumë se 6,500 mësues u janë goditur drejtpërdrejt. Të paktën 55% e shkollave në Gaza do të kërkojnë ose rindërtim të plotë ose rehabilitim të madh,” tha Dujarric.

I pyetur nëse Izraeli po bllokon “qëllimisht” ndihmën humanitare në Gaza, Dujarric tha se dërgimi i mallrave humanitare është “mjerisht i pamjaftueshëm” për shkak të rrethanave që janë shumë përtej kontrollit të OKB-së.

“Ka qenë shumë e vështirë për të marrë vëllimin që na nevojitet përmes Kareem Shalom (kalimit) …,” tha ai, duke shtuar se ka pasur gjithashtu probleme me sigurinë e kamionëve dhe personelit sapo të kalojnë në enklavë.

“Ka qenë shumë sfiduese për të marrë dërgesat jashtë Rafahut verior, sepse për aq sa më është thënë, mekanizmi i dekonfliktit që kemi me autoritetet izraelite, i cili për të garantuar sigurinë e autokolonave tona, nuk ka funksionuar siç duhet ose nëse punon fare”, tha ai.

Dorëzimi i ndihmave po bëhet “pjesë-pjesë në një mënyrë oportuniste, e cila sinqerisht nuk është mënyrë për të drejtuar një operacion humanitar”.

Dujarric tha se Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres e bëri qëndrimin e tij “shumë të qartë” dhe u bëri thirrje të gjithë atyre që kanë ndikim tek palët që ta përdorin atë ndikim për të ndaluar masakrën, për të siguruar hyrjen e ndihmave humanitare, për të siguruar që të gjithë pengjet të lirohen.

Në një pyetje se pse Guterres nuk po u bën thirrje vendeve që të ndalojnë dërgimin e armëve në Izrael, Dujarric tha: “Ajo që është e qartë për ne është se të gjitha paratë e shpenzuara për armë në të gjithë botën duke nxitur konfliktin në shumë pjesë të botës të shpenzohen më mirë për zhvillimin dhe mirëqenien e njerëzve”.

Izraeli ka goditur Rripin e Gazës që nga sulmi i Hamasit më 7 tetor, duke vrarë të paktën 28,473 viktima dhe duke plagosur 68,146. Rreth 1200 izraelitë besohet se janë vrarë në sulmin fillestar të Hamasit.

Lufta izraelite në Gaza ka shtyrë 85% të popullsisë së territorit në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts