OKB: Më shumë se 3.8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina

15:48 28/03/2022

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara, 6.5 milionë njerëz janë të zhvendosur brenda vendit në Ukrainë, ndërkohë që më shumë se 3.8 milionë janë larguar.

Sipas të dhënave, rreth 13 milionë ukrainas janë bllokuar në zona luftimi dhe nuk mund të largohen.

Ndërkohë, referuar kryebashkiakut të Mariupolit, pothuajse 160,000 persona ndodhen në këtë qytet.

Së fundmi, Ukraina tha se nuk do të hapte asnjë korridor humanitar sot për shkak të shqetësimeve rreth “provokimeve” të mundshme ruse./tvklan.al  

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *