OKB: Numri i vdekjeve nga shpërthimi i kolerës në Etiopi rritet në 153

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA) bëri të ditur se një shpërthim i vazhdueshëm i kolerës në Etiopi ka marrë 153 jetë deri më tani.

UNOCHA tha në përditësimin e saj të fundit të situatës se shpërthimi i kolerës që përhapet në 85 rrethe në rajonet e Etiopisë Oromia, jugore, somaleze dhe Sidama ka prekur më shumë se 10,000 njerëz.

Agjencia e OKB-së zbuloi se shpërthimi aktual i kolerës është ndër shpërthimet më të gjata të regjistruara ndonjëherë në Etiopi, me rastin e parë të regjistruar në gusht 2022.

Raporti i UNOCHA zbuloi gjithashtu se burimet e kufizuara, kapaciteti i tendosur, mungesa e financimit dhe furnizimi i theksuar global i vaksinave të kolerës po e pengojnë atë të përgjigjet në mënyrë efikase ndaj shpërthimit.

Të dhënat nga agjencia e OKB-së treguan se më shumë se 1.8 milionë njerëz janë vaksinuar deri më tani në zonat e prekura nga kolera të Etiopisë. Muajin e kaluar, UNOCHA paralajmëroi se rreth 7 milionë etiopianë rrezikohen të infektohen nga kolera.

Raporti i UNOCHA zbuloi gjithashtu se vetëm rreth 24 përqind e kërkesave totale prej gati 4 miliardë dollarësh të Planit të Reagimit Humanitar të Etiopisë 2023 janë financuar deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts