OKB: Pothuajse 10,000 civilë të vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) tha se rreth 10,000 civilë janë raportuar të vdekur që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Një raport i ri konfirmoi 9,444 vdekje civile dhe 16,940 njerëz të plagosur që kur Rusia nisi një pushtim të plotë të fqinjit të saj në shkurt 2022.

Në total, 500 fëmijë janë vrarë.

Shifra reale ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë. OHCHR vuri në dukje se numërimi nuk ishte i plotë sepse mungonin të dhënat nga shumë rajone.

Kjo vlen veçanërisht për qytete të tilla si Mariupol, Lysychansk ose Sievierodonetsk, të cilat u pushtuan nga trupat ruse pas një periudhe të gjatë luftimesh të rënda, duke e bërë më të vështirë marrjen e të dhënave. Edhe në Kiev, mijëra ose dhjetëra mijëra ukrainas janë vrarë më shumë se sa është regjistruar zyrtarisht.

Sipas shifrave të OKB-së, shumica dërrmuese e njerëzve – 7,339 prej tyre – vdiqën në rajonet e Ukrainës të granatuara nga Rusia dhe të mbrojtura nga ushtria ukrainase. Në rajonet e pushtuara nga trupat ruse, u vranë 2105 njerëz.

Në rajonet e luftuara të Donetskut dhe Luhanskut në lindje, pati dukshëm më shumë viktima në të dy anët e frontit sesa në kryeqytetin Kiev, Ukrainën qendrore dhe perëndimore.

Raporti i OKB-së tregon se ka pasur më shumë civilë të vrarë në muajt e parë të luftës. Në pranverë dhe verë të vitit 2023, 170-180 civilë vdisnin çdo muaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts