OKB: Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë janë vrarë 1563 civilë

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, ka bërë me dije se të paktën 1, 563 civilë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus.

Ndër të tjera, OCHCR ritheksoi se shifrat aktuale mund të jenë shumë më të larta se ato të raportuara.

Vendet që kanë regjistruar numrin më të lartë të civilëve të vrarë është renditur Mariupol dhe Volnovakha (rajoni i Donetskut), Izium (rajoni Kharkiv), Popasna (rajoni i Luhansk) dhe Borodianka (rajoni i Kievit) si shembuj të vendeve ku ka pasur “pretendime për viktima të shumta civile”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.