OKB shpreh shqetësimin për sulmet e Iranit në Siri dhe Irak

Kombet e Bashkuara janë të shqetësuara për sulmet raketore të Iranit kundër atyre që Teherani i quajti bazat e terroristëve dhe shërbimit të inteligjencës izraelite Mossad në Siri dhe Irak, tha një zëdhënës i OKB-së.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për këto sulme balistike të raportuara që janë pretenduar nga Garda Revolucionare Islamike (Korpusi) që goditën … caqet në Siri dhe në Irak gjithashtu,” tha Stephane Dujarric, zëdhënës i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio. Guterres.

“Ne kërkojmë edhe një herë përmbajtje maksimale dhe shmangim çdo përshkallëzim të mëtejshëm në një rajon që … është tashmë i paqëndrueshëm dhe gjithnjë e më shumë. Kjo lloj situate gjithashtu mund të çojë në llogaritje të gabuara nga palët me pasoja edhe më të këqija,” tha ai.

Dujarric tha se sekretari i përgjithshëm nënvizon më tej se të gjitha shqetësimet e sigurisë midis Irakut dhe Iranit duhet të adresohen përmes mjeteve paqësore dhe dialogut, në përputhje me parimet e sovranitetit, integritetit territorial dhe marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit tha se ka lëshuar breshëri raketash balistike kundër bazave të “terroristëve” dhe shërbimit të inteligjencës izraelite Mossad në Siri dhe Rajonin Kurdistan të Irakut, në përgjigje të sulmeve të fundit “terroriste” anti-Iranike.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts