OKB: Thatësira, konflikti zhvendos mbi 2.4 milionë njerëz në Somali në 2 vjet

okb thatesira konflikti zhvendos mbi 2 4 milione njerez ne somali ne 2 vjet
okb thatesira konflikti zhvendos mbi 2 4 milione njerez ne somali ne 2 vjet

Thatësira dhe konflikti i rëndë kanë shkaktuar më shumë se 2.4 milionë shpërngulje në Somali që nga fillimi i vitit 2021, tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR).

Agjencia e OKB-së për refugjatët tha se thatësira rrënuese i atribuohet 1.3 milionë njerëzve të zhvendosur në kërkim të ushqimit, mjeteve të jetesës dhe ujit, me 1.1 milionë për shkak të konfliktit.

“Numri i zhvendosjeve të shkaktuara nga thatësira dhe konfliktet e raportuara deri më tani në 2022 ka tejkaluar numrin e fundit më të lartë të regjistruar në 2017, kulmin e thatësirës së mëparshme”.

Sipas UNHCR-së, gratë, fëmijët dhe burrat somalez tashmë po përballen me kërcënime serioze për sigurinë e tyre fizike dhe rreziqe të tjera të mbrojtjes kërcënuese për jetën.

“Përkeqësimi i thatësirës dhe rreziku pasues i mungesës së ushqimit po i rrisin këto kërcënime dhe rreziqe duke përkeqësuar ato ekzistuese. Kjo është kundër një sfondi të nevojave humanitare në rritje, kufizimeve të aksesit dhe sigurisë, urbanizimit të shpejtë dhe çështjeve strukturore që çojnë në përjashtimin e grupeve minoritare. “tha.

Somalia aktualisht po përballet me një nga thatësirat më të rënda në histori, me një zi buke dhe mundësinë e humbjes së rëndë të jetëve për shkak të urisë, kequshqyerjes dhe sëmundjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts