OKB u kërkon grupeve të armatosura të ndalojnë luftimet në kampin e refugjatëve palestinezë në Libanin jugor

Ndërsa përleshjet e armatosura shpërthyen përsëri në një kamp refugjatësh palestinezë në Libanin jugor, një zyrtar i OKB-së u bëri thirrje grupeve rivale që të ndalojnë luftimet dhe të tërhiqen nga shkollat.

“Përplasjet e vazhdueshme në kampin e refugjatëve palestinezë Ain Al-Helweh, së bashku me marrjen e vazhdueshme të tetë shkollave të UNRWA (Agjencia e Ndihmës dhe Punës së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët Palestinë), po pengojnë aksesin e afro 6,000 fëmijëve që janë gati të fillojnë vitin e tyre shkollor. ”, tha Koordinatori i Përhershëm dhe Humanitar i Kombeve të Bashkuara për Libanin, Imran Riza.

“Institucionet arsimore duhet të jenë hapësira të sigurta dhe neutrale, kritike për mësimin, mirëqenien dhe rritjen e fëmijëve”, tha ai në një deklaratë.

Riza gjithashtu bëri thirrje për lehtësimin e punës së organizatave humanitare për të ofruar mbrojtjen dhe ndihmën e nevojshme për familjet në nevojë në kamp.

Përleshjet e armatosura shpërthyen në kamp të enjten në mbrëmje pasi militantët islamikë kryen një sulm të befasishëm në qendrat e Lëvizjes Fatah. Sipas faqes së lajmeve Elnashra, mbi 20 të plagosur rezultuan nga përleshjet e armatosura.

Përleshjet midis grupeve rivale ndodhin shpesh në kampin Ain Al-Helweh, kampi më i madh i refugjatëve palestinezë në Liban.

Midis 29 korrikut dhe 3 gushtit, përleshjet mes dy grupeve në kamp vranë të paktën 13 persona dhe plagosën dhjetëra të tjerë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts