OKB voton për t’i dhënë fund embargos amerikane ndaj Kubës, SHBA dhe Izraeli janë kundër

okb voton per ti dhene fund embargos amerikane ndaj kubes shba dhe izraeli jane kunder

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së i bëri thirrje për herë të 31-të Shteteve të Bashkuara që t’i japin fund embargos tregtare prej dekadash kundër Kubës , ndërsa ishulli i drejtuar nga komunistët vuan krizën e tij më të keqe ekonomike në dekada, me mungesë ushqimi, karburanti dhe ilaçesh.

Rezoluta jodetyruese u miratua nga 187 vende dhe u kundërshtua vetëm nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, ndërsa Ukraina abstenoi.

Ministri i Jashtëm kuban Bruno Rodriguez tha në një fjalim para asamblesë se “bllokada e pengon Kubën të hyjnë ushqimet, ilaçet dhe pajisjet teknologjike e mjekësore”.

Havanës i ndalohet gjithashtu të eksportojë në Shtetet e Bashkuara fqinje, tha Rodriguez, duke kufizuar aksesin në një treg masiv për mallrat e saj dhe duke i kushtuar Kubës rreth 5 miliardë dollarë humbje vetëm në vitin 2022.

“Bllokada (embargoja) kualifikohet si një krim gjenocidi,” tha Rodriguez, i cili tha se politikat e SHBA synonin qëllimisht të nxisnin vuajtjet mes popullit kuban në mënyrë që të detyronin ndryshimin në qeveri.

Embargoja tregtare u vendos pas revolucionit të Fidel Castros në vitin 1959 dhe ka mbetur kryesisht e pandryshuar, megjithëse disa elementë u ashpërsuan nga ish-presidenti Donald Trump. Rrjeti i ligjeve dhe rregulloreve të SHBA-së ndërlikon transaksionet financiare dhe blerjen e mallrave dhe shërbimeve nga qeveria kubane.

Diplomati amerikan Paul Folmsbee, në një fjalim të shkurtër duke kundërshtuar rezolutën, tha se embargo kishte për qëllim promovimin e “të drejtave të njeriut dhe lirive themelore në Kubë” dhe se SHBA bën përjashtime për qëllime humanitare.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë një burim i rëndësishëm i mallrave humanitare për popullin kuban dhe një nga partnerët kryesorë tregtarë të Kubës,” tha diplomati.

Ai vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar i shitën Kubës produkte bujqësore me vlerë 295 milionë dollarë.

Mosmarrëveshja e gjatë midis Kubës dhe Shteteve të Bashkuara tregon pak shenja detentimi, pavarësisht nga disa gjeste modeste të vullnetit të mirë nën administrimin e presidentit amerikan Joe Biden.

Biden ka ndërmarrë hapa të vegjël për të lehtësuar kufizimet ndaj Kubës, duke rritur shërbimet konsullore, por duke bërë pak për të shfuqizuar sanksionet e Trump.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts