Oklahoma do të rifillojë injeksionet vdekjeprurëse pas një pauze 6-vjeçare

Një burrë 60-vjeçar nga Oklahoma, i cili goditi me thikë për vdekje një punonjëse kafeterie burgu në vitin 1998, është planifikuar të marrë një injeksion vdekjeprurës. 

Shteti vazhdoi me injeksionin vdekjeprurës të John Marion Grant pasi Gjykata e Lartë e SHBA, me një vendim 5-3, hoqi pezullimet e ekzekutimit që u vendosën të mërkurën për Grant dhe një tjetër të dënuar me vdekje, Julius Jones, nga qarku i 10-të i SHBA. 

Grant ishte duke vuajtur një dënim me 130 vjet burg për disa grabitje të armatosura në Qendrën Korrektuese Dick Conner në Hominy, kur dëshmitarët thanë se ai tërhoqi zvarrë punonjësen e kafeterisë së burgut Gay Carter, 58 vjeç, në një dollap pastrimi dhe e goditi atë 16 herë me një fyell të bërë vetë. Ai u dënua me vdekje në vitin 1999.

Bordi i faljes dhe lirimit me kusht i shtetit e mohoi dy herë kërkesën e Grantit për falje, duke përfshirë një votim 3-2 këtë muaj për të refuzuar një rekomandim që t’i kursehej jeta.

Oklahoma ka aplikuar një seri injeksionesh vdekjeprurëse në 2014 dhe 2015 çuan në një moratorium de facto. Richard Glossip ishte vetëm disa orë larg ekzekutimit në shtator 2015, kur zyrtarët e burgut kuptuan se kishin marrë drogën e gabuar vdekjeprurëse. Më vonë u mësua se e njëjta drogë e gabuar ishte përdorur për të ekzekutuar një të burgosur në janar 2015.

Përzierjet e drogës pasuan një ekzekutim të dështuar në prill të vitit 2014, në të cilin i burgosuri Clayton Lockett luftoi me jetën para se të vdiste 43 minuta pas injektimit të tij vdekjeprurës – dhe pasi shefi i burgjeve të shtetit urdhëroi ekzekutuesit të ndalonin.

Ndërsa moratoriumi ishte në fuqi, Oklahoma vazhdoi me planet për të përdorur gaz azot për të ekzekutuar të burgosurit, por përfundimisht e hoqi këtë ide dhe njoftoi vitin e kaluar se planifikonte të rifillonte ekzekutimet duke përdorur të njëjtin protokoll injeksioni vdekjeprurës me tre drogëra që u përdorën gjatë ekzekutimet. Të tre ilaçet janë: midazolam, një qetësues, bromidi vekuroniumi, një paralitik dhe kloruri i kaliumit, i cili ndalon zemrën.

“Vlerësime të gjera dhe teprica janë zbatuar që nga ekzekutimi i fundit, në mënyrë që të sigurohet që procesi të funksionojë siç synohet”, tha Departamenti i Korrigjimeve në një deklaratë.

 Shumë të dënuar me vdekje në Oklahoma janë pjesë e një padie federale që sfidon protokollet e injektimit vdekjeprurës, duke argumentuar se metoda e tre barnave rrezikon të shkaktojë dhimbje dhe vuajtje. Një gjykim është caktuar për në fillim të vitit të ardhshëm.

Grant dhe pesë të burgosur të tjerë të dënuar me vdekje u përjashtuan nga padia pasi asnjëri prej tyre nuk zgjodhi një metodë alternative të ekzekutimit, për të cilën një gjykatës federal tha se ishte e nevojshme. Por një panel prej tre anëtarësh i Gjykatës së Apelit të 10-të të Qarkut të SHBA-së me bazë në Denver përcaktoi se të burgosurit identifikuan metoda alternative të ekzekutimit, edhe nëse nuk zgjidhnin në mënyrë specifike një kuti që përcaktonte se cilën teknikë do të përdornin. Trupi gjykues kishte lejuar pezullimin e ekzekutimit të mërkurën për Grant dhe Jones, injeksioni vdekjeprurës i të cilëve është caktuar për 18 nëntor.

Grant dhe avokatët e tij nuk e kanë mohuar se ai e vrau Carterin, por argumentuan se faktet kryesore rreth krimit dhe fëmijërisë së trazuar të Grantit nuk iu paraqitën kurrë jurisë. Ata thonë se Grant zhvilloi ndjenja të thella për Carterin dhe u mërzit kur ajo e pushoi nga puna pasi ai u përlesh me një punëtor tjetër kuzhine.

Vajza e Carter, Pam Carter, e cila gjithashtu punonte në burg dhe ishte atje ditën kur nëna e saj u vra, hodhi poshtë idenë se nëna e saj dhe Grant kishin diçka më shumë se një marrëdhënie profesionale dhe u kërkoi zyrtarëve shtetërorë të vazhdonin me ekzekutimin.

“Unë e kuptoj se ai po përpiqet të shpëtojë jetën e tij, por ju vazhdoni ta viktimizoni nënën time me këto akuza të trasha”, i tha ajo Bordit të Faljes dhe Lirimit këtë muaj. “Nëna ime ishte e gjallë. Ajo ishte miqësore. Ajo nuk takoi një të huaj. Ajo i trajtoi punëtorët e saj ashtu siç do t’i trajtoje në një punë nga jashtë. Që dikush të përfitojë nga kjo është thjesht e urryer.”

  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *