Olaf Scholz drejt fitores në zgjedhje

21:31 06/09/2021

E majta gjermane kryeson në sondazhe

Për herë të parë në gati 20 vitet e fundit, Social Demokratët gjermanë kryesojnë sondazhet për të fituar zgjedhjet parlamentare të 26 Shtatorit. Nën udhëheqjen e ministrit aktual të Financave Olaf Scholz, partia e majtë që ka ndarë në vitet e fundit pushtet me kristiandemokratët e Merkel, po fiton revansh.

Scholz thotĂ« se Gjermania duhet tĂ« shkojĂ« nĂ« njĂ« drejtim tjetĂ«r nga ai qĂ« ka ndjekur nĂ«n drejtimin e kancelares Angela Merkel. MegjithĂ« kĂ«tĂ« entuziazĂ«m, edhe nĂ«se socialdemokratĂ«t do tĂ« fitojnĂ« zgjedhjet pĂ«r Bundestagun, me siguri ata nuk do tĂ« kenĂ« numrat pĂ«r tĂ« qeverisur tĂ« vetĂ«m dhe do t’u duhet qĂ« tĂ« krijojnĂ« njĂ« koalicion me parti tĂ« tjera.

Po aq i qetĂ«, i ditur dhe serioz sa vetĂ« Merkel, Scholz shfaqet si kandidati mĂ« i besueshĂ«m se secili prej rivalĂ«ve tĂ« tij. SocialdemokratĂ«t premtojnĂ« ta bĂ«jĂ« strehimin mĂ« tĂ« pĂ«rballueshĂ«m dhe tĂ« rrisin pagĂ«n minimale nĂ« 12 € nga 9,60 € nĂ« orĂ«. Scholz flet pĂ«r rritjen e investimeve nĂ« arsim dhe dixhitalizim. MegjithatĂ«, si kujdestar i financave publike tĂ« GjermanisĂ«, ai nuk Ă«shtĂ« i prirur tĂ« heqĂ« dorĂ« nga rregulli i balancuar i KushtetutĂ«s i buxhetit.

Partneri mĂ« i dukshĂ«m i socialdemokratĂ«ve janĂ« tĂ« Gjelbrit me tĂ« cilĂ«t ata ndajnĂ« disa pika tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta nĂ« politikĂ«n ekonomike dhe planet pĂ«r tĂ« nxitur energjinĂ« e rinovueshme. Edhe pretendenti i Social DemokratĂ«ve pĂ«r tĂ« qenĂ« kancelari i GjermanisĂ« e ka shprehur hapur dĂ«shirĂ«n qĂ« tĂ« bashkohet me tĂ« Gjelbrit nĂ« qeverinĂ« e ardhshme federale.

Një parti e tretë ka të ngjarë të jetë e nevojshme për të siguruar shumicën pasi Social Demokratët po rezultojnë me 25 përqind të votave dhe të Gjelbrit me rreth 17 përqind. Për të formuar një qeveri të re pas zgjedhjeve federale të 26 Shtatorit, të dyja partitë ndoshta do të kenë nevojë të sigurojnë mbështetjen e Demokratëve të Lirë liberalë, që në sondazhe rezultojnë me 12 përqind të votave.

Sipas të dhënave të sondazheve, Kristiandemokratët e Merkel kanë rënë nën 21 përqind të votave. Ndërkohë, perspektiva e një fitoreje Socialdemokrate në Gjermani po inkurajon qendrën e majtë diku tjetër në Evropë, siç mund të jetë Spanja dhe shtete të tjera anëtare të BE-së.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.