Olaf Scholz, edhe zyrtarisht kancelar i Gjermanisë

11:11 08/12/2021

Votëbesohet në parlament, betohet para presidentit

Olaf Sholc i jep fund edhe zyrtarisht epokës 16-vjeçare të Angela Merkelit. Me 395 vota, 26 më tepër se numri i nevojshëm, parlamenti e zgjodhi atë kancelar të Gjermanisë gjatë votimit paraditen e kësaj të Mërkure.

Pas përgëzimeve që mori nga përfaqësuesit e partisë së tij në parlament dhe nga ata të aleatëve të gjelbër dhe liberaldemokratët, 63-vjeçari iu drejtua pallatit presidencial ku bëri zyrtarisht edhe betimin para kreut të shtetit gjerman Frankvalter Shtajnmajer.

Një ndër sfidat më të vështira që e pret kancelarin e ri është vendimi për ta bërë të detyrueshëm për gjithë popullsinë vaksinimin anti-Covid, teksa kjo masë u paralajmëruar edhe gjatë negociatave të javëve të fundit për formimin e koalicionit të ri qeverisës. Ashtu si ajo pararendëse, qeveria e re mbështet hapjen e kapitujve të negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Olaf Sholc Ă«shtĂ« socialdemokrati i katĂ«rt qĂ« merr drejtimin e qeverisĂ« gjermane pas LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore dhe i nĂ«nti i RepublikĂ«s Federale Gjermane. 

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.