Olaf Scholz në Kinë në vizitën e tij të parë

olaf scholz ne kine ne viziten e tij te pare
olaf scholz ne kine ne viziten e tij te pare

09:02 04/11/2022

Kancelari gjeman dhe presidenti kinez theksuan nevojën që të punojnë së bashku edhe në këto kohë të tensionuara

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe një delegacion biznesi zbarkuan në Pekin në vizitën e parë të një udhëheqësi të një vendi të G7 në Kinë në tre vjet. Scholz dhe të gjithë delegacionit iu nënshtruan testet e COVID-19 pas uljes.

Vizita e lideri europian do të testojë marrëdhëniet midis Pekinit dhe Perëndimit pas vitesh tensionesh në rritje. Gjatë takimit të tyre të parë ballë për ballë që kur Scholz mori detyrën, të mbajtur në Sallën e Madhe të Popullit, Xi Jingping tha se si kombe të mëdha me ndikim, Kina dhe Gjermania duhet të punojnë së bashku edhe më shumë gjatë  trazirave në kuadër të paqes botërore.

Në axhendën e diskutimeve pritet të jenë marrëdhëniet Evropë-Kinë, luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe urisë globale, si dhe si të zhvillohen lidhjet ekonomike Kinë-Gjermani. Scholz do të zhvillojë gjithashtu një takim me kryeministrin në largimLi Keqiang, ku pritet gjithashtu të ngrejë çështje të diskutueshme si të drejtat e njeriut, Tajvani dhe vështirësitë me të cilat përballen kompanitë gjermane për të hyrë në tregun kinez.

Në prag të vizitës, kishte pasur kritika për vizitën brenda BE-së dhe koalicionit qeveritar gjerman, kryesisht nga Partia e Gjelbër dhe Liberalët. Vetëm pak ditë më parë ministrja e jashtme, Annalena Baerbock, i kujtoi Scholz se qeveria e tij erdhi në pushtet duke premtuar se do të ripërshtaste strategjinë për Kinën.

Këto tensione u vendosën në plan të parë nga një marrëveshje javën e kaluar, ku një kompani kineze mori dritën jeshile nga Berlini bleu një pjesë të konsiderueshme të aksioneve në një pjesë të portit të Hamburgut, pavarësisht kundërshtimeve.

Roli vendimtar i Kinës në industritë kryesore nga ndërtimi i anijeve te automjetet elektrike, së bashku me inflacionin e rëndë që ka goditur ekonominë gjermane, tregon se Scholz ka nevojë për bashkëpunim me Kinën më shumë sesa paraardhësja e tij Angela Merkel.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts