Olaf Shcolz: Anëtarësimi i Ballkanit në BE është në interes të Gjermanisë

olaf shcolz anetaresimi i ballkanit ne be eshte ne interes te gjermanise
olaf shcolz anetaresimi i ballkanit ne be eshte ne interes te gjermanise

Kancelari gjerman Olaf Shcolz, ka deklaruar se anëtarësimi i Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Europian është në interes të Gjermanisë.

Këto deklarata Scholz i ka bërë para samitit njëditor të BE në Bruksel.

“Është në interesin toën gjerman dhe eruopian që pjesa tjetër e Ballkanit të bëhet pjesë e Bashkimit Europian”, ka thënë ai.

Solz vlerësoi vendimin e ministrave të brendshëm të vendeve anëtare të BE-së për të pranuar Kroacinë në zonën Shengen dhe shtoi se Bullgaria dhe Rumania gjithashtu duhet të lejohen të anëtarësohen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts