Olimpiada e Tokios: Lulet e fituesve të medaljeve, ‘tribu’ fatkeqësisë së vitit 2011

Më shumë se 5,000 buqeta po u jepen atletëve në Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike.

Lulet ceremoniale janë të  rritura kryesisht në tre rrethe të Japonisë verilindore që u shkatërruan nga një tërmet dhe cunami i vitit 2011, dhe shkrirja pasuese e tre reaktorëve në uzinën bërthamore Fukushima.

Pothuajse 20,000 njerëz vdiqën në katastrofën që goditi prefekturat e Iwate, Fukushima dhe Miyagi.

Buqetë me lule të verdha, jeshile dhe blu që u paraqiten medalistëve në Olimpiadë dhe Paraolimpiadë u rritën pothuajse tërësisht në ato tre rrethe.

Luledielli i verdhë i ndritshëm, i cili dominon tufat, u rritën në Miyagi, pasi ishin mbjellë nga prindërit, fëmijët e të cilëve vdiqën në fatkeqësi. Prindërit zgjodhën një kodër ku fëmijët e tyre kishin kërkuar strehim nga pasojat e cunamit.

Eustoma delikate të bardha dhe vjollce dhe vulat e Solomonit u rritën në Fukushima – nën një iniciativë jofitimprurëse të krijuar për të provuar të ringjallë ekonominë vendase pas katastrofës, e cila kishte dëmtuar rëndë prodhimin bujqësor.

Gentianët, një lule e vogël blu e ndritshme, rriten në Iwate, një zonë bregdetare që u shkatërrua nga valët gjigante në fatkeqësinë e 2011.

Për të përfunduar buqetën, ka aspidistra të gjelbra të forta, të rritura në Tokio, dhe të zgjedhura për të përfaqësuar qytetin pritës.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *