Omicron godet linjat ajrore, anullohen mbi 2 mijë fluturime në të gjithë botën

Kompanitë ajrore globale kanë anuluar më shumë se 2000 fluturime deri më tani, sipas faqes së internetit FlightAëare, pasi varianti i përhapjes së koronavirusit Omicron ndikon në udhëtimet e pushimeve.

Ndërkohë, Afrika e Jugut lehtësoi një numër kufizimesh të koronavirusit, pavarësisht se u godit nga një valë e katërt e rasteve të drejtuara nga varianti Omicron, me gjurmimin e kontaktit për këdo që ka rënë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar gjithashtu u hoq.

Tajlanda raportoi grupin e saj të parë Omicron në provincën verilindore të Kalasin, duke thënë se 21 infeksione erdhën nga një çift belg që udhëtoi në vend në fillim të këtij muaji.

Në Evropë, Italia ka rifutur maska ​​​​të detyrueshme jashtë dhe Greqia ka urdhëruar njerëzit të mbajnë maska ​​​​për fytyrën brenda dhe jashtë. Në Amerikën e Jugut, Ekuador i bëri vaksinat të detyrueshme për pothuajse të gjithë për të luftuar infeksionet e koronavirusit që rriteshin globalisht pak para festave të Krishtlindjeve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.