Omicron kërcënon sistemet shëndetësore në Evropë

12:42 16/01/2022

Sipas OBSH Franca, Holanda e Spanja pranë kolapsit shëndetësor

Një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi vendet evropiane se sistemet e tyre të kujdesit shëndetësor do të mbingarkohen edhe me shume pasi varianti Omicron po prodhon rritje pothuajse vertikale të infeksioneve Covid-19.

Në Francë, Britani dhe Spanjë – vende me programe relativisht të forta kombëtare shëndetësore largimi i pacientëve nga njësitë e kujdesit intensiv, vonimi i diagnozave kërcënuese për jetën e njerëzve dhe parandalimi i një kolapsi të plotë të sistemit janë vetëm disa nga pasojat e valës së fundit të infeksioneve në të gjithë kontinentin.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts