Ontario shpall gjendjen e jashtëzakonshme

23:05 11/02/2022

Në Ontario të Kanadasë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme pas protestave të shoferëve të kamionëve, që kanë paralizuar kryeqytetin, Otava. Protestuesit kanë bllokuar edhe rrugën kryesore tregtare me Shtetet e Bashkuara.

Autoritetet janĂ« zotuar se do tĂ« bĂ«jnĂ« gjithçka pĂ«r t’ju dhĂ«nĂ« fund protestave, duke pĂ«rfshirĂ« edhe forcĂ«n.

Shoferët e kamionëve po kërkojnë që të hiqen të gjitha kufizimet e vendosura për shkak të pandemisë COVID-19.

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme synon të ndalë ndërprerjen e qarkullimit të lirë të njerëzve dhe mallrave. Në propozimin e ekzekutivit janë përfshirë edhe gjoba deri në 100,000 dollarë kanadezë (rreth 80,000 dollarë amerikanë) dhe deri në një vit burgim për ata që e bllokojnë qarkullimin.

Autoritetet pranuan se kanadezĂ«t kanĂ« tĂ« drejtĂ« tĂ« protestojnĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« paqĂ«sore kur nuk pajtohen me QeverinĂ«, por “kjo e tanishmja nuk Ă«shtĂ« njĂ« protestĂ«â€.

ShoferĂ«t e kamionĂ«ve e kanĂ« marrĂ« “peng” qytetin e OtavĂ«s – ku jetojnĂ« njĂ« milion banorĂ« – dhe “kanĂ« shĂ«njestruar rrugĂ«t duke bllokuar transportin e ushqimit, karburanteve dhe mallrave.

Ministria e Shëndetësisë e Kanadasë, tha ndërkaq se nuk do të ketë ndryshim të masave për frenimin e COVID-19.

Kryeministri kanadez, JustinTrudeau Ă«shtĂ« nĂ«n presion tĂ« madh pĂ«r ta vĂ«nĂ« situatĂ«n nĂ«n kontroll, ndĂ«rsa ShBA-ja i ka bĂ«rĂ« thirrje KanadasĂ« qĂ« tĂ« pĂ«rdorĂ« fuqitĂ« federale pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund bllokadĂ«s.

Protestat nisën në Otavë, teksa protestuesit kundërshtuan paraqitjen e dëshmisë së vaksinimit kundër koronavirusit për shoferët e kamionëve që kalojnë kufirin, në të kundërtën ata duhet të izolohen.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *