OPEC+ konfirmon rritjen graduale të ofertës së naftës: 400 000 fuçi në ditë për muajin tetor

Anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e tyre miratuan strategjinë e vendosur në mes të korrikut për të rritur në mënyrë modeste prodhimin e tyre muajin e ardhshëm, njoftoi karteli në fund të një samiti të shpejtë ministror.

“OPEC + konfirmon edhe një herë rregullimin në rritje të prodhimit të përgjithshëm mujor prej 400 000 fuçi në ditë për muajin tetor”, tha grupi në një deklaratë.

Ky njoftim, “aspak surprizë” për shumë vëzhgues të tregut, është një vazhdimësi për aleancën, që kishte vendosur në mes të korrikut për një rritje mujore të këtij urdhri “deri në eliminimin gradual” të vëllimit të lënë nën tokë tani për tani, ose deri në vjeshtën e vitit 2022 me këtë ritëm.

Vendimi, që lidhet vetëm me muajin tetor, pasqyron gjithashtu maturinë e aleancës, e cila rezervon mundësinë e korrigjimit të situatës, nëse është e nevojshme, muajin e ardhshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *