OPEC premton rritjen e prodhimit të naftës, çmimet rikthehen në normalitet pas krizës së Covid-19

OPEC dhe aleatët e tij pritet të vazhdojnë me rritjen e planifikuar të prodhimit të naftës ndërsa çmimet tërhiqen nga rënia e tyre në gusht.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Rusia po rikthen gradualisht sasinë e madhe të prodhimit të papërpunuar të ndaluar gjatë pandemisë dhe ndoshta do të ratifikojë këstin e ardhshëm mujor kur të mblidhet më 1 shtator, sipas një sondazhi të tregtarëve dhe analistëve të Bloomberg. Disa delegatë të OPEC+ parashikojnë privatisht të njëjtin rezultat.

Tregjet e papërpunuara u dobësuan në fillim të këtij muaji pasi pandemia e ringjallur kërcënoi kërkesën në Kinë dhe SHBA, por çmimet janë rimëkëmbur pasi përdorimi i karburantit rezultoi elastik ndaj valës së fundit të koronavirusit, duke i dhënë më shumë hapësirë ​​Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe partnerëve të saj.

“Pasiguritë mbi ekonominë botërore dhe rimëkëmbja e rritjes në Kinë janë zhdukur kryesisht. Ka prova të mira se fundi i çmimeve të naftës ishte i përkohshëm dhe i tepërt, dhe nëse rimëkëmbja vazhdon , OPEC+ ka të ngjarë t’i përmbahet planit” -tha Ed Morse, kreu i hulumtimit të mallrave në Citigroup Inc.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.