Opera anullon koncertin e sopranos ruse për shkak të komenteve pro Ukrainës

Një operë ruse deklaroi  më 31 mars se kishte anuluar një koncert të sopranos së superyllit ruse Anna Netrebko për komentet e saj mbi operacionin ushtarak të Moskës në Ukrainën fqinje .

Këngëtarja 50-vjeçare, e cila jeton në kryeqytetin austriak të Vjenës, më 30 mars “dënoi” operacionin, pasi ajo dhe artistë të tjerë rusë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara u vunë nën presion për të mbajtur publikisht një qëndrim.

Opera e Novosibirsk në Siberi anuloi një koncert në të cilin ajo do të performonte më 2 qershor.

“Të jetosh në Evropë dhe të kesh mundësinë për të performuar në sallat e koncerteve evropiane duket se është më e rëndësishme [për të] sesa fati i atdheut”, thuhet në një deklaratë.

Por “vendi ynë është i mbushur me talent dhe idhujt e djeshëm do të zëvendësohen nga të tjerë me një pozicion të qartë qytetar”.

Netrebko, i cili ka shprehur pikëpamje pro-Kremlinit gjatë viteve, dhe në vitin 2014 ka pozuar me një flamur në rajonin separatist Donetsk në Ukrainë, ka gjithashtu shtetësi austriake.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *