Operacion antimafia/ “Shënjestrohet” shoqata shqiptaro-italiane. Sekuestrohen dy makina Ferrari dhe 2 milionë euro

operacion antimafia shenjestrohet shoqata shqiptaro italiane sekuestrohen dy makina ferrari dhe 2 milione euro
operacion antimafia shenjestrohet shoqata shqiptaro italiane sekuestrohen dy makina ferrari dhe 2 milione euro

Mëngjesin e sotëm, Drejtoria e Qarkut Antimafia e Prokurorisë Publike të Firences, me ndihmën e ushtarëve të Komandës Provinciale të Guardia di Finanza të Firences, ekzekutuan një dekret parandalues ​​të lëshuar nga gjyqtari për hetimet paraprake të Firences. Dispozita është nxjerrë si pjesë e një procedimi penal për një shoqatë kriminale të përbërë nga shtetas shqiptarë dhe italianë, me qëllim përvetësim të rëndë dhe vetëpastrim. Organizimi i ishte përkushtuar blerjes së ambienteve të restorantit në qendrën turistike të qytetit të Firences.

Sekuestro me vlerë rreth 2 milionë euro

Sekuestrimi përfshinte pasuri me vlerë rreth 2 milionë euro, që mendohet se janë të ardhura të përvetësimit dhe rezultat i riinvestimit të të ardhurave të grumbulluara në mënyrë të paligjshme. Operacionet e kapjes u shtrinë në provincat e Firences, Napolit dhe Modenës.

Pasuritë e sekuestruara

Pasuritë që i nënshtrohen dekretit për sekuestrimin parandalues ​​përfshijnë makina luksoze, duke përfshirë dy Ferrari me vlerë 600,000 euro, para të gatshme me një shumë prej 476,200 euro, gjerdan, flori dhe byzylykë të çmuar. Për më tepër, u sekuestruan aksione të dy shoqërive me përgjegjësi të kufizuar me bazë në Firence, pronarë të një restoranti dhe të një dyqani-kafe akulloresh bar-akulloresh.

Modena ishte një nga provincat e prekura nga operacionet e kapjes dhe kërkimit. Në të njëjtën kohë me ekzekutimin e konfiskimeve, janë duke u bërë bastisje dhe sekuestrime, të lëshuara nga prokurori publik, ndaj 14 aktiviteteve të tjera ekonomike që u atribuohen të dyshuarve. Këta, duke shpërdoruar rolin e tyre si drejtorë dhe aksionarë, i shkaktuan dëme të konsiderueshme financiare kompanive të tyre.

Rezultatet e aktiviteteve të kryera do të vlerësohen nga gjyqtari përgjegjës. Përgjegjësia e personave që i nënshtrohen hetimeve do të shqyrtohet në fazat vijuese të procedimit penal. Është e rëndësishme të kujtojmë se, sipas parimit të pafajësisë në fuqi në sistemin tonë, përgjegjësia mund të konstatohet vetëm me një dënim përfundimtar.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts