Operacion kundër shtëpive të barit në Spanjë, arrestohen 18 shqiptarë, mes tyre “kokat”

operacion kunder shtepive te barit ne spanje arrestohen 18 shqiptare mes tyre kokat
operacion kunder shtepive te barit ne spanje arrestohen 18 shqiptare mes tyre kokat

18 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë, nga të cilët 11 të konsideruar si krerë të ngritjes së 6 plantacioneve më cannabis në Katalonjë.

Mossos d’Esquadra goditi edhe një herë mafien shqiptare me bazë në Katalonjë, të cilët janë shfaqur si liderët e tregut të marijuanës. Ky operacion i fundit, i drejtuar nga Seksioni i Hetimit Kriminal të Lleida  dhe Njësia e Hetimit Sarrià- Sant Gervasi  , ka lejuar arrestimin e 18 personave. 11 prej tyre, konsiderohen zyrtarë të lartë të organizatës kriminale të shpërbërë.

Sipas burimeve policore, rrjeti  kishte ngritur deri në 6 plantacione makro, të fshehura në shtëpi të ndryshme në të gjithë Katalonjën.

Hetimi nisi kur agjentët mësuan për ekzistencën e një grupi hajdutësh të specializuar në kryerjen e grabitjeve me dhunë nëpër banesa. Ky grup udhëhoqi hetuesit në organizatën shqiptare të dedikuar për kultivimin dhe trafikun masiv të marijuanës.

Agjentët kryen një operacion të parë në Castellbisbal dhe Barcelonë, ku rezultuan gjashtë të arrestuar. Informacioni i marrë nga kjo pajisje e parë lejoi të tërhiqnim fillin derisa u krye faza e dytë e pajisjes së shfrytëzimit me deri në 10 hyrje dhe kontrolle në banesa dhe ambiente në  L’Hospitalet de Llobregat, Lloret de Mar. , Santa Eulàlia de Ronçana, distrikti i Barcelonës i Sarrià, Sitges, Palau-solità dhe Plegamans dhe Papiol.

11 krerët janë burgosur, ndërsa pjesa tjetër e të arrestuarve, duke konsideruar  kopshtarët  e plantacioneve, janë liruar me akuza në pritje të gjyqit.

Në total  u sekuestruan  4000 bimë marijuanë, 42 kilogramë sytha marijuane, si dhe 80 kg hashash  dhe 60 gramë  MDMA. Mossos mundën të kapnin edhe 13,000 euro në monedha të ndryshme. Me arrestimet dhe burgosjet e drejtuesve të organizatës, hetuesit konsiderojnë se organizatës i është prerë koka.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts