Operacion masiv i ushtrisë, shteti amerikano-qendror dërgon 10 mijë trupa në qytet për kapjen e kriminelëve

operacion masiv i ushtrise shteti amerikano qendror dergon 10 mije trupa ne qytet per kapjen e krimineleve
operacion masiv i ushtrise shteti amerikano qendror dergon 10 mije trupa ne qytet per kapjen e krimineleve

Qeveria e El Salvadorit ka dërguar 10,000 ushtarë dhe policë për të mbyllur një qytet në periferi të kryeqytetit të vendit për të ndjekur anëtarët e bandave .

Operacioni është një nga mobilizimet më të mëdha deri më tani në qeverisjen nëntë-mujore të Presidentit Nayib Bukele ndaj bandave kriminale që zhvatnin prej kohësh para nga bizneset dhe sundonin shumë lagje të San Salvadorit.

Trupat bllokuan rrugët që hynin dhe dilnin në qytezën Soyapango, duke kontrolluar dokumentet e njerëzve, ndërsa ekipet speciale hynë në qytet në kërkim të të dyshuarve.

“Duke filluar nga tani, qyteti i Soyapango është i rrethuar plotësisht,” shkroi Bukele në llogarinë e tij në Twitter , ndërsa postoi gjithashtu video që tregonin radhët e ushtarëve të armatosur.

Më shumë se 58,000 njerëz janë burgosur që nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme pas një vale vrasjesh në fund të marsit. Grupet e të drejtave të njeriut kanë kritikuar grumbullimet masive, duke thënë se ata shpesh fshijnë të rinjtë bazuar në pamjen e tyre ose vendin ku jetojnë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts