Operacioni më i madh/ Ushtria jordaneze hedh ndihma me parashutë pas krizës së urisë në Gaza

operacioni me i madh ushtria jordaneze hedh ndihma me parashute pas krizes se urise ne gaza
operacioni me i madh ushtria jordaneze hedh ndihma me parashute pas krizes se urise ne gaza

Ndihma ushqimore dhe furnizime mjekësore janë hedhur me parashutë në Gaza të hënën (26 shkurt) nga ushtria jordaneze, operacioni më i madh i hedhjes ajrore deri më tani për të ofruar ndihmën e nevojshme për miliona gazanë që jetojnë kryesisht në kampe. Operacioni vendosi katër avionë C-130, duke përfshirë një që i përkiste forcave ajrore franceze, tha zëdhënësi i ushtrisë Mustafa Hiyari.

Një pjesë e ndihmave që përfshinin mjete mjekësore dhe ushqime të gatshme me vlera të larta ushqyese, ranë në det, afër bregut dhe u desh të tërhiqeshin me varka të vogla.

2.3 milionë banorë të Gazës, shumica e tyre të zhvendosur nga shtëpitë e shkatërruara nga sulmet ajrore izraelite me muaj, po përballen me nivele krize të urisë. Mbreti Abdullah i Jordanisë paralajmëroi të hënën për rreziqet e një operacioni ushtarak të planifikuar nga Izraeli në Rafah dhe përsëriti apelin e tij për një armëpushim të menjëhershëm për të ndihmuar në mbrojtjen e civilëve në Gaza dhe për të sjellë ndihmën shumë të nevojshme, tha pallati mbretëror.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts