Orët e fundit të votimit në SHBA, ja si janë balancat në Senat. Sondazhet për Kongresin flasin për fitore të republikanëve, por…

Demokratëve u nevojiten të paktën 50 vende për të mbajtur kontrollin e Senatit me nënpresidenten Kamala Harris e cila mund t’u japë atyre votën për të bërë shumicën, ndërsa republikanët kanë nevojë për 51 vende për të fituar kontrollin.

Aktualisht nga 65 vendet në Senat të cilat sot nuk i nënshtrohen votimit, 36 vende janë të demokratëve, ndërsa 29 vende të republikanëve. 

Nga 35 vende të cilat votohen sot, republikanët aktualisht janë të favorizuar për të fituar 20 vende, ndërsa demokratët janë të favorizuar për të fituar 12 vende. 3 vende vlerësohen si të papërcaktuara dhe mund të shkojnë nga njëri kandidat te tjetri gjatë numërimit. 

Për të kontrolluar Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, një parti duhet të mbajë 218 nga 435 vende. 

Sipas CNN Republikanët aktualisht janë të favorizuar për të fituar 216 vende, ndërsa demokratët janë të favorizuar për të fituar 199 vende. 20 vende janë ende të papërcaktuara. 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts